آیا واقعا حیوانات زمین لرزه را پیش بینی می نمایند؟

به گزارش وبلاگ بلاگ پو، زلزله رویداد ترسناکی است؛ بدون هیچ علامتی می آید. اما بعضی از عقاید می گویند یک سیستم پیش هشداردهنده برای زلزله وجود دارد: حیوانات.

آیا واقعا حیوانات زمین لرزه را پیش بینی می نمایند؟

به گزارش وبلاگ بلاگ پو به نقل از smithsonianmag، از قرن ها پیش تا به امروز همیشه مردم حیواناتی را دیده اند که ناگهان سر به تپه می گذارند و یا زیرزمین پنهان می شوند، آنها برای هفته ها ، روزها و ساعاتی قبل از وقوع زلزله ناپدید می شوند. اما این دقیقه منشا علمی دارد؟

احساس زمین لرزه توسط حیوانات

این حقیقت دارد که حیوانات تکانش را حس می نمایند، معمولا آنها دقایقی قبل از انسان این تکانه ها را متوجه می شوند. این عقیده ای است که مایکل بلنپید هماهنگ نماینده برنامه زمین شناسی و زمین لرزه شناسی ایالات متحده آمریکا دارد.

این برنامه که توسط کنگره آمریکا در سال 1977 تأسیس شده است زلزله ها را زیر نظر گرفته و گزارش می نماید ، اثرات و خطرات ناشی از آن را ارزیابی و علل و پیامدهای زلزله زدگان را آنالیز می نماید.

دکتر بلنپید در ادامه گفت: اما اینکه حیوانات زمین لرزه را پیش بینی می نمایند صرفا یک واکنش است و استعداد خاصی در پیش بینی کردن این موضوع که زلزله چه زمانی یا چه وقتی رخ می دهد، نیست.

بعضی از محققان این فرضیه را تصور نموده اند که که بعضی موجودات خاص می توانند علائم زلزله را پیش از وقوع آن تشخیص بدهند، چیزی که انسان ها از درک و تشخیص آن عاجز هستند همانند کج شدن ظریف سطح زمین، تغییرات در آب های زیرزمینی یا تغییر در میدان های الکتریکی یا مغناطیسی.

دکتر بلنپید گفت: زلزله شناسان دوست دارند که یک سیستم هشداردهنده زلزله داشته باشند اما حیوانات به آنها پاسخی نمی دهند.

غیر ممکن بودن پیش بینی زمین لرزه برای انسان

دکتر بلنپید ادامه داد: به احتمال زیاد زمان وقوع یک زمین لرزه عظیم پس از وقوع یک زمین لرزه کوچک است. اما حتی دانستن اینکه زمین لرزه های کوچک زمین لرزه های عظیم را ایجاد مینمایند کمکی نمی نماید. یک زمین لرزه به دانشمندان این امکان را نمی دهد که دقیقاً بدانند تا چه زمانی تا مرحله بعدی یا حتی در کجا مرکز آن واقع خواهد شد. ردیابی زمین لرزه ها با توجه به اینکه زمین میلیون ها سال آن تجربه می نماید خیلی آسان نیست و بسیاری از آنها به سختی شناسایی می شوند.

انسان مدت زمانی طولانی است که عقیده دارد حیوانات خیلی زود متوجه وقوع یک زلزله می شوند. در طول تاریخ که احتمالا مبدا به آن به یونان باستان برمی گردد حیوانات به عنوان موجوداتی شناخته می شدند که می توانند زلزله را پیش بینی نمایند. با این حال ، مشاهدات پس از وقوع زمین لرزه در اوج یادآوری این مسئله است.

دکتر بلنپید گفت: این بسیار سخت است که مدارک مستندی در رابطه با پیش بینی وقوع زلزله از سوی حیوانات بیابیم چرا که زلزله غیرقابل پیش بینی است و ما نمی توانیم ابتدا وقوع زلزله را پیش بینی و سپس به سراغ حیوانات برویم تا ببینیم رفتار آنها چگونه تغییر می نماید.

در دهه 70 میلادی یک پروژه مربوط به تحقیق در رابطه با زلزله در کالیفرنیای جنوبی مورد آنالیز و تفحص نهاده شد تا ببینند آیا قبل از یک زلزله جنب و جوشی از سوی جانوران مشاهده می گردد یا خیر. اما در طول این مطالعه هرگز زلزله ای رخ نداد.

اما جیم برکلند ، یک زمین شناس در خلیج سانفرانسیسکو با پیش بینی دقیق زلزله لما پریتا در سال 1989 در کالیفرنیای شمالی نامی را برای خود رقم زد. پیش بینی وی تا حدودی به ترکیب تبلیغات طبقه بندی شده برای روزنامه های محلی متکی بود. وی گفت که تعداد بیشتری از حیوانات خانگی معمولی قبل از وقوع زمین لرزه 6.9 ریشتر در هفته یا همین حدود مفقود شده است و یا اینکه به شدت سر و صدا می نمایند.

برلکند تنها کسی نبود که ادعا می کرد پیش از زلزله حیوانات فرار می نمایند و یا مفقود می شوند. بعضی از شواهد دیگر تئوری ناپدید شدن حیوانات پیش از زلزله را ارائه می دهند، تحقیقاتی که در دهه 80 میلادی کامل تر شد.

سیستم هشدار دهنده در حیوانات

بعد از آن تحقیقات دیگری حاکی از آن بود که حیوانات یک نوع سیستم هشداردهنده برای وقوع زلزله هستند.

بسیاری از کسانی که معتقدند حیوانات می توانند احساس لرزه نمایند ، به کارهای صورت گرفته توسط فریدمن ، که دانشمند ارشد پژوهشکده در موسسه غیر انتفاعی SETI است (که در جستجوی زندگی فرازمینی است) اشاره دارند. وی برای چندین دهه فرض نموده است که لرزش های سریع در پوسته زمین درست قبل از وقوع زمین لرزه باعث ایجاد تغییرات عمده در میدان های مغناطیسی می گردد که حیوانات می توانند آن را حس نمایند. بلنپید دراینباره می گوید که این نظریه ها به طور جدی مورد سؤال و انتقاد نهاده شده اند ، زیرا تغییرات سریع لرزشی قبل از وقوع زمین لرزه پیش بینی نمی گردد. لرزش های خفیفی که انسان آن را متوجه نمی گردد فشار زیادی به سیستم بدنی بعضی از حیوانات وارد میکند و به همین دلیل آنها را دچار تشویش می نماید،تشویشی که باعث می گردد سر و صدا نمایند و جیغ بکشند. در واقع حیوانات در زمان وقوع زلزله به شدت دچار استرس می شوند.

در سال 2015 بلنپید و همکارانش مطالعه ای را منتشر کردند که نشان می داد حیوانات در پارک ملی یاناچاگا پرو اساساً در هفته های منتهی به زمین لرزه 7 ریشتری در منطقه در سال 2011 ناپدید شدند.

حیوانات قادرند اولین موج موج لرزه ای زمین لرزه یعنی موج P یا موج فشار را تشخیص دهند که پیش از موج S یا موج ثانویه می لرزد. بلنپید می گوید این احتمالاً شرح می دهد که چرا حیوانات پیش از آغاز زمین لرزه جنب و جوش بیشتری دارند. همچنین ، بعضی از حیوانات مانند فیل ها می توانند امواج صوتی با فرکانس پایین و ارتعاشات را از پیش بینی هایی که انسان به هیچ وجه قادر به تشخیص آنها نیست درک نمایند.

کنتون کرنز یک زیست شناس کوچک پستانداران در باغ وحش گفت که درست پیش از زمین لرزه ای به عظیمی 5.8 ریشتر که در سال 2011 در منطقه واشنگتن اتفاق افتاده است بعضی از حیوانات در باغ وحش ملی مؤسسه اسمیتسونیان کلی سر و صدا نموده اند. در میان آنها ، لمورهایی (گروه ویژه ای از نخستی ها)بودند که حدود 15 دقیقه قبل از اینکه زلزله آغاز گردد جیغ می کشیدند. نگهبانان این فعالیت را پس از وقوع زمین لرزه یادآوری کردند.

کرنز می گوید: لمورها هنگام ناراحتی آواز دهنده هایی پرکار هستند و می توانند روزانه چندین بار شکایت خود را به وسیله سر و صدا کردن نشان بدهند. او می گوید ، این بدان معنا نیست که نمی توان فهمید که آیا آنها قریب الوقوع زمین لرزه را حس نموده اند یا اینکه چیز دیگری به طور تصادفی آنها را بر هم زده است.

با این حال به سراغ سوال اساسی و همیشگی می رویم؛

چرا انسان فکر می نماید حیوانات زلزله را پیش بینی می نمایند؟

بنابراین چرا انسان به این ایده که حیوانات پیش آگهی دهنده هستند ، می چسبد؟ بلنپید می گوید: من فکر می کنم مردم از این فکر که چیزی وجود دارد که بتواند زمین لرزه ها را پیش بینی کند احساس راحتی می نمایند.

منبع: smithsonianmag / مترجم: هیلدا حسینی خواه

منبع: جام جم آنلاین

به "آیا واقعا حیوانات زمین لرزه را پیش بینی می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا واقعا حیوانات زمین لرزه را پیش بینی می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید