انجام عملیات آبخیزداری در حوزه های مختلف مرکز لرستان

به گزارش وبلاگ بلاگ پو، خبرنگاران/لرستان مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان از آغاز عملیات آبخیزداری در حوزه های مختلف شهر خرم آباد خبر داد.

انجام عملیات آبخیزداری در حوزه های مختلف مرکز لرستان

شیرزاد نجفی در جمع وبلاگ بلاگ پو اظهار کرد: عملیات آبخیزداری در حوزه های مختلف شهر خرم آباد در مناطق سرمَرغ، ریمله و آبشارطلایی در حال اجرا است.

وی ادامه داد: مساحت حوزه سرمَرغ 4800 هکتار بوده و یکی از سرشاخه های خرم رود شهر خرم آباد محسوب می شود که نقش مهمی در عدم ایجاد سیلاب رودخانه خرم رود دارد.

این مسئول محل تأمین اعتبار این پروژه را صندوق توسعه ملی سال 98 با اعتباری بالغ بر 3 میلیارد تومان مطرح نمود و گفت: حجم این عملیات شامل 6400 مترمکعب بوده که عملیات سنگی ملاتی آن شامل 4 بند سنگی ملاتی با حجم آبگیری 183 هزار مترمکعب و اخذ رسوب به حجم 33 هزار مترمکعب است.

نجفی ادامه داد: حوزه آبخیز ریمله با مساحت 8000 هکتار یکی از زیر حوزه های حوزه آبخیز شمال خرم آباد بوده که به همراه زیر حوزه های سرمَرغ و بسطام باعث عدم ایجاد سیلاب های مخرب در رودخانه خرم رود و سطح شهر خرم آباد می شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان گفت: اعتبار این پروژه را صندوق توسعه ملی سال 98 با اعتباری بالغ بر 3 میلیارد و 860 میلیون تومان گفته که در آن، احداث بندهای خاکی با حجم خاک ریزی 103 هزار مترمکعب، حجم خاک برداری 84 هزار مترمکعب و با حجم مخزن 230 هزار مترمکعب در دستور کار قرار گرفته است.

وی مطرح نمود: همچنین در این زیر حوزه تا منطقه رباط شش بند سنگی ملاتی با حجم عملیات 8400 مترمکعب و ظرفیت آبگیری 134 هزار مترمکعب و حجم رسوب گیری 23400 مترمکعب در حال اجرا است.

نجفی با اشاره به حوزه آبخیز آبشار طلایی خرم آباد که 15 هزار و 500 هکتار مساحت دارد، گفت: تمام رواناب های خارج شده از این حوزه وارد خیابان ها و جداول شهری می شود که به منظور کاهش حجم رواناب ها و افزایش زمان تأخیر سیلاب، این پروژه با اعتباری بالغ بر 2.8 میلیارد تومان عملیات مکانیکی و 500 میلیون تومان عملیات بیومکانیکی و بیولوژیکی در پارسِل های آبشار طلایی، کوی امام رضا و کلاً زیر حوزه شمال شهر خرم آباد در حال اجرایی شدن است.

وی حجم آبگیری این حوزه را 81 هزار مترمکعب و حجم رسوب گیری را 8000 مکعب مطرح نمود و یادآور شد: این بندها و سازه های آبخیزداری از ورود رواناب و رسوبات بالادست به داخل شهر جلوگیری می کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "انجام عملیات آبخیزداری در حوزه های مختلف مرکز لرستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انجام عملیات آبخیزداری در حوزه های مختلف مرکز لرستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید