اولین کاری که بایدن باید انجام دهد

به گزارش وبلاگ بلاگ پو، یک کارشناس مسائل بین الملل تاکید نمود: اولین کاری که بایدن باید انجام دهد این است که اعتبار آمریکا را به جامعه جهانی برگرداند.

اولین کاری که بایدن باید انجام دهد

عماد آبشناس در گفت وگو با وبلاگ بلاگ پو در ارزیابی خود از سیاست ها و برنامه هایی که بایدن برای دوره ریاست جمهوری اش اعلام نموده، گفت: یکی از موضوعاتی که اعلام شده بازگشت آمریکا به برجام است در حالی که مساله اصلی این نیست، مساله اجرای تعهدات آمریکا در برجام است، در واقع صرف اعلام بازگشت به برجام گرچه دیدگاه مثبتی است اما اهمیت در این است که آمریکا تعهداتش مبنی بر برداشتن تمامی تحریم ها را انجام دهد، بایدن در برنامه های خود بیان نموده که میخواهد فشارها را به فشارهای هوشمند تبدیل کند و یا این که می خواهد در رویکرد رفتاری آمریکا نسبت به ایران تغییر ایجاد کند.

وی توضیح داد : مساله دیگر این است که چه تضمینی برای این قبیل سیاست های آمریکا وجود دارد؟ ممکن است بعد از بایدن، چند سال بعد فرد دیگری به عنوان رئیس جمهور انتخاب گردد چه تضمینی است که تعهدات اجرا شده را زیر پا نگذارد.

این کارشناس مسائل بین الملل اظهار داشت : امروز اعتبار بین المللی آمریکا از بین رفته نه فقط نسبت به ایران بلکه در قبال سایر کشورها هم این گونه است، زیرا ترامپ از بسیاری از تعهدات خارج شد و کسی هم نتوانست کاری انجام دهد، بنابراین اولین کاری که بایدن باید انجام دهد این است که اعتبار آمریکا را به جامعه جهانی برگرداند، اگر نه که بازگشت به توافق هسته ای بخش دیگری از برنامه هایش است.

آبشناس همچنین بیان نمود: خصومت سیاستمداران آمریکایی با ملت ایران دیرینه بوده و مساله جدیدی نیست، طی این سال ها هم رفتار و رویکرد آن ها را دیده ایم و ادامه هم دارد، در هر حال امیدواریم که این مساله در نهایت به جایی برسد که تمام گردد.

وی در خاتمه گفت: طبیعتا در نظام بین الملل، ایران هم یکسری تعهدات دارد که قبلا هم پایبندی خود را نسبت به تعهداتش نشان داده، اما اگر آمریکا به تعهدات پایبند باشد ایران هم اینگونه خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اولین کاری که بایدن باید انجام دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین کاری که بایدن باید انجام دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید