ایران درخواست آژانس اتمی برای دسترسی به نقاط حساس را رد کرد

به گزارش وبلاگ بلاگ پو، سخنگوی سازمان انرژی اتمی از درخواست آژانس برای دسترسی به نقاط حساس اطلاع داد و گفت : این درخواست آژانس مبانی حقوقی و اصولی ندارد.

ایران درخواست آژانس اتمی برای دسترسی به نقاط حساس را رد کرد

به گزارش وبلاگ بلاگ پو از مهر، بهروز کمالوندی در برنامه بدون خط خوردگی رادیو تبادل نظر با اشاره به اینکه آژانس درباره ایران دو گزارش ارائه داده است، گفت: علی القاعده باید یک گزارش توسط آژانس ارائه می شد و آن هم در مورد برجام بود که به صورت دوره ای و هر سه ماه یک بار منتشر می گردد. در این گزارش بخش های مختلف فعالیت هسته ای ایران از جمله میزان مواد غنی شده و تحقیق و توسعه آب سنگین مورد آنالیز قرار می گیرد. در این گزارش آمده است با توجه به اینکه ایران تعهدات برجامی خود را کنار گذاشته است، به سرعت مواد غنی شده افزایش پیدا می نماید و تحقیق و توسعه نیز روی همه دستگاه ها در حال اجرا است.

وی به گزارش دوم آژانس انرژی هسته ای اشاره نمود و اضافه کرد: این گزارش برای نخستین بار منتشر می گردد و بر اساس آن، آژانس اصرار بر برخی درخواست های غیر اصولی و غیر حقوقی داشته است. در یک سال گذشته که آژانس چنین درخواست هایی داشته است، ایران جواب منفی داده است زیرا آنها تقاضای دسترسی به برخی بخش ها را داشته اند در حالی که در پروتکل هسته ای و حتی در برجام توافق نموده ایم این کار انجام نگردد.

معاون و سخنگوی سازمان انرژی هسته ای از درخواست آژانس برای دسترسی به نقاط حساس اطلاع داد و گف: این درخواست آژانس مبانی حقوقی و اصولی ندارد و اساساً وظیفه کشورهای عضو آژانس این است که باید درباره مواد هسته ای خود گزارش دهند. ایران نیز در قسمت پادمانی گزارش می دهد و آنها روی گزارش ایران راستی آزمایی می نمایند که البته ممکن است در راستی آزمایی به بخش های تعیین دسترسی داشته باشند.

وی اضافه کرد: اگر آژانس بخواهد به بخش هایی دسترسی داشته باشد، باید این درخواست ها و مدارک برای علل ضرورت دسترسی، اصالت داشته باشد و برای دسترسی نیز باید با کشور میزبان مذاکره کند و در صورت پذیرش کشور میزبان، تازه باید درباره ترتیبات و نوع بازرسی آن نیز مجدداً مذاکره نمایند و البته بر اساس گزارش آژانس، کشور میزبان این حقوق را نیز دارد که اجازه دسترسی به آن بخش ها را هم ندهد.

منبع: جام جم آنلاین

به "ایران درخواست آژانس اتمی برای دسترسی به نقاط حساس را رد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران درخواست آژانس اتمی برای دسترسی به نقاط حساس را رد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید