توافق نفتی عربستان و کویت پس از سال ها اختلاف

به گزارش وبلاگ بلاگ پو، رسانه های کویت اعلام کردند، عربستان و کویت در جریان مذاکرات پیرامون منطقه حائل، بر سر تولید مجدد نفت در این منطقه به توافق رسیدند.

توافق نفتی عربستان و کویت پس از سال ها اختلاف

به نوشته روزنامه الرأی کویت، پس از گذشت پنج سال از توقف تولید نفت در منطقه حائل الخفجی و الوفره و پس از انجام مذاکرات ماراتنی میان کویت و عربستان در طول ماه های گذشته بر سر این منطقه نفت خیز، دو طرف روی تولید مجدد نفت در این منطقه به توافق رسیدند.

این روزنامه به نقل از منابعی نوشت: جزئیات توافق نامه منطقه حائل مورد بررسی قرار گرفت و روی همه بندهای آن توافق شد و انتظار می رود که این توافق نامه توسط دو دولت کویت و عربستان مطابق اصول پروتکل میان دو طرف مصوب شود.

منابع مذکور پیش بینی کردند که فعالیت منطقه الخفجی ظرف یک تا دو هفته آینده از سرگرفته شود. این منابع درمورد منطقه الوفره نیز گفتند، بین دو تا سه ماه زمان لازم است تا تجهیزات تولید در این میدان نفتی فراهم شوند.

در این راستا، روزنامه القبس به نقل از منابعی عالی رتبه نوشت: پس از اینکه پروتکل توافق نامه میان کویت و عربستان روز پنج شنبه به امضا رسید، پرونده منطقه حائل میان این دو کشور با همه نکات آن از جمله منافع دو طرف که کویت و ریاض مورد بررسی قرار دادند، بسته شد.

به گفته این منابع، روز پنج شنبه هیئتی از کویت از وزارت خانه های نفت و خارجه این کشور به ریاض سفر کرد تا توافق نامه مذکور را با طرف سعودی به کنندگی عبدالعزیز بن سلمان آل سعود، وزیر انرژی این کشور، کنندگانی از وزارت خارجه سعودی و شرکت آرامکو به امضا برساند.

مشکل پیرامون منطقه حائل میان کویت و عربستان تقریبا از یک قرن پیش آغاز شد. در سال 1922، دو طرف تلاش داشتند این منطقه را جزو کشور خود کنند که در طول منطقه بیابانی خلیج فارس قرار گرفته است اما اوضاع برای سال ها بدون حل و فصل باقی ماند و همین مساله موجب شد تولید نفت در میادین الخفجی و الوفره متوقف شود.

سفر اخیر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به کویت نیز برای بررسی همین موضوع بود اما وی بدون هیچ گونه حل و فصلی بازگشت چرا که طبق اظهاراتی که امیر کویت در مصاحبه با پایگاه خبری بلومبرگ آمریکا مطرح نمود، گروهی در دولت کویت با از سرگیری تولید نفت پیش از به رسمیت شناختن حاکمیت کویت بر این منطقه مخالف است.

منطقه حائل میان عربستان و کویت به مساحت پنج هزار و 770 کیلومتر مربع در مرزهای مشترک میان دو کشور واقع شده است که در زمان ترسیم مرزها براساس پیمان العقیر در دوم دسامبر 1922، مشخص نشده باقی ماند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "توافق نفتی عربستان و کویت پس از سال ها اختلاف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق نفتی عربستان و کویت پس از سال ها اختلاف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید