رشد 48 درصدی بارش ها در استان مرکزی

به گزارش وبلاگ بلاگ پو، خبرنگاران/مرکزی مسئول واحد پیش بینی هواشناسی استان مرکزی از رشد 48 درصدی بارش ها در استان نسبت به بلندمدت و شرایط نرمال خبر داد.

رشد 48 درصدی بارش ها در استان مرکزی

رضا مرادی در گفت و گو با وبلاگ بلاگ پو، با اشاره به بارش های مطلوب دریافت شده طی ماه اول ابتدای بهار 99 در استان مرکزی، گفت: یکی از سامانه های قوی بارشی بامداد سه شنبه هفته گذشته وارد کشور و استان مرکزی شد که براساس آن در کل استان بارش 56.6 میلیمتری به ثبت رسید.

وی بیشترین میزان بارش ناشی از این سیستم بارشی را با 89.9 میلیمتر مربوط به اراک دانست و اضافه نمود: شازند با 72.5 میلیمتر بارش، محلات با 70.4 میلیمتر و دلیجان با 65 میلیمتر پس از اراک بیشترین بارش را دریافت کردند، اما کمترین بارش با 38.4 میلیمتر مربوط به شهرستان خنداب بود.

مرادی گفت: از ابتدای سال زراعی(پاییز) تا 23 فروردین ماه میانگین بارش در استان مرکزی 324.7 میلیمتر بوده است در حالی که میزان نرمال بارش های استان در این بازه زمانی بالغ بر 220.4 میلیمتر است و در واقع 48 درصد رشد نسبت به بلندمدت و شرایط نرمال حاصل شده است.

مسئول واحد پیش بینی هواشناسی استان مرکزی با اشاره به استثنایی بودن سال زراعی 98-97 در استان مرکزی که بارشی معادل 441 میلیمتر در استان مرکزی دریافت شد، اضافه نمود: در قیاس میزان بارش های سال زراعی جاری(98-99) نسبت به سال زراعی گذشته(97-98) 25 درصد کاهش بارش ثبت شده است ولی نسبت به بلندمدت رشدی نزدیک به 50 درصدی حاصل شده است.

وی گفت: میانگین بارش نرمال یکساله در استان مرکزی 283 میلیمتر است که تا به امروز 40 درصد بیشتر از یک سال بارش دریافت شده است و این اتفاق نویدبخش شرایط خوبی در استان است.

مرادی در خصوص بارش در روزهای آینده گفت: طی یکی دو روز آینده در برخی مناطق استان شاهد رگبار و رعد و برق خواهیم بود، اما از روز جمعه یک سامانه بارشی که شمال غرب را تحت تاثیر قرار می دهد، وارد استان مرکزی می شود که البته بارش چندانی از این سامانه انتظار نمی رود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "رشد 48 درصدی بارش ها در استان مرکزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 48 درصدی بارش ها در استان مرکزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید