زندگی بعد از واکسن کرونا چگونه خواهد بود؟

به گزارش وبلاگ بلاگ پو، این احتمال وجود دارد که ویروس در برابر واکسن مقاوم گردد، حتی اگر ضعیف شده باشد.

زندگی بعد از واکسن کرونا چگونه خواهد بود؟

محققان فکر می نمایند که مشخص تاریخ بازگشت ما به زندگی طبیعی به بسیاری از موارد درهم تنیده بستگی دارد

با انتشار اخباری مبنی بر موفقیت آمیز بودن آزمایش واکسن های کووید-19 و آغاز واکسیناسیون در ماه های آینده، امید می رود به زودی زندگی به حالت عادی باز گردد، اما گزارش های دیگری وجود دارد که به نتایج واکسیناسیون چندان خوش بینانه نگاه نمی نمایند.

بر اساس گزارش روزنامه نیویورک تایمز، ویروس کرونا که در اواخر سال گذشته میلادی در چین ظاهر شد، با واکسیناسیون متوقف نخواهد شد.

این ارزیابی بدبینانه بر اساس تجربه بشر از ویروس ها و بیماری های همه گیر قبلی و چگونگی تبدیل شدن آن ها به بخشی از زندگی مردم صورت می گیرد. بعضی ویروس ها و بیماری ها به جزئی از زندگی ما تبدیل شدند؛ با وجودی که دانشمندان برای از بین بردن دائمی آن ها کوشش کردند.

در سال 1988، جوشوا لدربرگ، محقق برنده جایزه نوبل پزشکی در آمریکا، شرح داد که هنگام صحبت درباره بیماری های عفونی، استناد به قانون تکامل داروین لازم است.

بر این اساس، ویروس ها به طور مداوم دچار تغییرات و جهش هایی خواهند بود، زیرا دارو و علم به نبرد خود علیه بیماری ها ادامه می دهند. در آن موقع، لدربرگ گفت که هیچ تضمینی وجود ندارد که انسان همواره در نبرد با ویروس ها پیروز گردد.

این دیدگاه بدبینانه می گوید که واکسن ها با وجود نقش بزرگی که دارند، از پیشرفت ویروس کرونا که یک مشکل سلامتی بی سابقه در دنیا به وجود آورده و منجر به فلج مالی فاجعه بار شده، جلوگیری نمی کند.

به گزارش اسکای نیوز، دیوید کندی و اندرو رید، محققان دانشگاه پنسیلوانیا، می گویند که انتظار ندارند این واکسن به توسعه ویروس سرانجام دهد. این دو دانشمند در یک مقاله علمی اظهار داشتند: این احتمال وجود دارد که ویروس در برابر واکسن مقاوم گردد، حتی اگر ضعیف شده باشد.محققان پس از واکسیناسیون در برابر ویروس همه گیر کووید-19، باید پاسخ بدن را بسنجند تا از اثربخشی و میزان حفاظت آن اطمینان حاصل نمایند.

اما دلایلی هم برای خوش بینی وجود دارد؛ سال ها پیش، محققان آمریکایی تحلیلی از تفاوت بین مقاومت واکسن و مقاومت دارویی ارایه دادند. از جمله نکات مثبتی که در این تحقیق وجود دارد این است که باکتری ها و ویروس ها نمی توانند به راحتی در برابر واکسن مقاومت نمایند؛ آنطور که در مقابل دارو مقاومت می نمایند.

به لطف این خاصیت، واکسن های ساخته شده علیه سرخک و فلج اطفال با وجود سال ها استفاده، اثر خود را از دست ندادند.

از آنجا که سن این بحران سلامت بیش از یک سال نیست، محققان پزشکی فکر می نمایند که مشخص تاریخ بازگشت ما به زندگی طبیعی به بسیاری از موارد درهم تنیده از جمله در دسترس بودن واکسن برای میلیارد ها نفر، عدم وجود عوارض ناخواسته در طولانی مدت و همچنین عدم وجود بیماری بستگی دارد؛ عوارض ناخواسته ای از جمله وقوع جهش های خطرناک که موجب می گردد واکسن های ساخته شده در آینده نتوانند در برابر عفونت محافظت نمایند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید

به "زندگی بعد از واکسن کرونا چگونه خواهد بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زندگی بعد از واکسن کرونا چگونه خواهد بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید