زیاد کار کردن شکم نوزاد تا چه حدی طبیعی است؟

به گزارش وبلاگ بلاگ پو، زیاد کار کردن شکم نوزاد، به نوع تغذیه نوزاد، بستگی دارد. در صورتی که نوزاد از شیر مادر تغذیه کند، اگر در طول روز بین 8-7 بار مدفوع کند، جای نگرانی وجود ندارد اما در صورت دفع مدفوع بیش از آن، بهتر است به متخصص مراجعه گردد. در این مقاله درباره زیاد کار کردن شکم نوزاد و تعداد دفعات طبیعی آن توضیحاتی آورده شده است.

زیاد کار کردن شکم نوزاد تا چه حدی طبیعی است؟

الگوی دفع مدفوع شیرخواران با یکدیگر متفاوت است. این تفاوت تا حدی است که ممکن است بعضی نوزادان پس از هر وعده خوردن شیر مادر، دفع مدفوع داشته باشند و یا بعضی دیگر از نوزادان یک تا دو بار در هفته مدفوع خود را دفع نمایند.

آیا دفعات کار کردن شکم نوزاد مهم است؟

دفعات کار کردن شکم نوزاد اهمیت ندارد، مهم قوام آن است. در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می شوند، ممکن است شکم نوزاد در روز 5-4 بار کار کند، یا هر 5-4 روز یک بار کار کند و مسئله ای هم ندارد. مگر در صورتی که مدفوع رنگ و شکل سبز و بلغمی به خود بگیرد. این نشانه اختلال در هضم و جذب گوارش است.

ملاک برای ارزیابی شرایط نوزاد، وزن گیری نوزاد است. همچنین بی قراری و زور زدن نوزاد حین مدفوع تا حد زیادی به دردهای کولیکی مربوط می شود که بتدریج برطرف خواهد شد.

کار کردن طبیعی شکم نوزاد، چندبار در روز است؟

تعداد دفعات طبیعی مدفوع نوزادان مختلف، متفاوت می باشد. در چند روز اول پس از تولد، نوزاد شما ممکن است چهار یا پنج بار دفع مدفوع داشته باشد و رنگ مدفوع نوزاد، تیره، قیری شکل، سیاه و متمایل به سبز است. این ممکن است 2 تا 3 روز اول تولد ادامه داشته باشد.

در طول شش هفته اول، دفع مدفوع به میزان 2 تا 5 بار در روز در کنار وزن گیری نوزاد، نشانه دریافت کالری کافی توسط نوزاد است. پس از شش هفته، طبیعی است که بعضی از نوزادان دفع مدفوع کمتری داشته باشند، هر چند ممکن است در بعضی دیگر این تعداد دفع مدفوع همچنان ادامه داشته باشد.

اینکه فرزندتان چند بار در روز مدفوع داشته باشد، چندان مهم نیست، با این حال، این مسئله برای مادران جوان گاهی نگران نماینده است. بعد از 6 ماهگی بیش از 4 بار مدفوع در روز زیاد است و کمتر از یک بار در 3 یا 4 روز برای کودکی که با شیر مادر تغذیه می نماید، کم است و کمتر از یک بار در روز برای بچه ها بالای 2 سال بسیار کم محسوب می شود. به طور کلی بهتر است مدفوع به صورت تدریجی و باثبات باشد.

بسیاری از نوزادان بلافاصله بعد از غذاخوردن، مدفوع می نمایند که این ناشی از رفلکس معده-روده می باشد. این مسئله باعث می شود وقتی معده پر شود، سیستم گوارشی فعال شود. نوزادان 3 تا 6 هفته ای و بعضی از نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می نمایند، حتی اگر یک بار در هفته دفع مدفوع داشته باشند هم طبیعی است، زیرا شیر مادر مقدار کمی مواد زائد دارد، بنابراین مدفوع نکردن نوزاد، نشانه یبوست نیست و نوزاد به طور ثابت وزنش زیاد می شود. اگر نوزاد از شیر خشک تغدیه می نماید، باید حداقل روزی یک بار دفع مدفوع داشته باشد.

اگر کودک شما تنها یک بار در هفته دفع مدفوع داشته باشد نگران نباشید او یبوست ندارد مگر اینکه مدفوعش سخت و خشک باشد. به طور طبیعی مدفوع باید کاملاً شل و نرم بوده و هیچ گاه نباید گلوله گلوله، سفت و مانند نخود باشد. اگر نوزاد به علت سفتی مدفوع، زور بزند و تعداد دفعات دفع مدفوع نیز کمتر از حد طبیعی باشد، ممکن است دچار یبوست شده باشد و بهتر است به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید.

کودک تا 6 ماه ابتدایی زندگی به طور انحصاری از شیر مادر تغذیه می نماید و زمانی که آغاز به خوردن مواد غذایی (جامد) می نماید (بین 6 تا 8 ماهگی) مدفوع او سفت تر شده و بوی تندتری می دهد. تعداد دفعات دفع مدفوع کودک هم، کمتر و به بزرگسالان شبیه تر می شود.

در صورت زیاد کار کردن شکم نوزاد چه کنیم؟

زیاد کار کردن شکم نوزاد، به این که کودک از چه چیزی در طول روز تغذیه می نماید، بستگی دارد. در صورتی که نوزاد از شیر مادر تغذیه کند، اگر در طول روز و به طور معمول بین 8-7 بار مدفوع کند مسئله ای ایجاد نمی شود و جای نگرانی وجود ندارد. اما در صورت زیاد کار کردن شکم نوزاد (بیش از این تعداد دفعات که به آن اشاره شد) و در صورتی که تغذیه نوزاد هم از شیر مادر نباشد، بهتر است به یک متخصص گوارش نوزادان مراجعه نمایند.

در زمان دفع مدفوع نوزاد به چه چیزی توجه کنیم؟

مسئله مهم در هر حالتی این است که مدفوع نوزاد شما پس از دفع شدن نرم و قابل دفع باشد. اگر مدفوع بیش از حد سفت و خشک باشد، نشان از یبوست نوزاد است و شما به عنوان پدر یا مادر باید به فکر راه درمان و یاری به نوزاد باشید. باید به قوام، رنگ و محتویاتی که در مدفوع وجود دارد، توجه کرد. از طرفی هیچ وقت نگران سرریز کردن پوشک نباشید. مدفوع شیرخوار اگر شل و آبکی باشد ولی کودک شما وزنش اضافه شود، جای نگرانی نیست.

شیرخوار تازه متولد شده اصولاً پس از هر بار شیر خوردن دفع مدفوع دارد. این الگوی دفع مدفوع به طور میانگین 10-6 بار در طول روز تکرار خواهد شد. اما پس از 6-3 هفته یا بیشتر دفع مدفوع آن ها عادی شده و تعداد دفعات دفع مدفوع آن ها کمتر می شود. در صورت کم تر بودن دفع مدفوع از حالت عادی جای نگرانی نیست. تنها در صورت مشاهده تغییرات ناگهانی و شدید در مدفوع باید راه درمانی ویژه ای را در نظر بگیرید و یا به پزشک مراجعه کنید.

گروه مادر و کودک وبلاگ بلاگ پو

منبع: ستاره

به "زیاد کار کردن شکم نوزاد تا چه حدی طبیعی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیاد کار کردن شکم نوزاد تا چه حدی طبیعی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید