مرگ خالق تام و جری؛ مردی که مخاطبانش با او مهربان نبودند

به گزارش وبلاگ بلاگ پو، جین دیچ تصویرگر، انیماتور و خالق کارتون های تام و جری و ملوان زبل در سن 95 سالگی درگذشت. او به خاطر کارهایش در حوزه کارتون و تصویرسازی در دنیا شناخته شده بود. این تصویرگر برنده جایزه اسکار پنجشنبه شب در آپارتمان خود در پراگ پایتخت جمهوری چک درگذشت. پت هیمل ناشر کارهای دیچ، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته که او مرگ غیرمنتظره ای داشته است. جین که نام کاملش اوژن مریل دیچ است، 13 قسمت از کارتون بچگانه محبوب تام و جری و بعضی از قسمت های کارتون ملوان زبل را تصویرگری نموده و ساخته است. او قبل از شروع تصویرگری وارد ارتش شد و قرار بود که دوره آموزش خلبانی ببیند اما به عنوان طراح مشغول به خدمت شد و پس از مدتی به دلایل پزشکی از ارتش بیرون آمد. بعد از آن در سال 1959 به عنوان کارتونیست در پراگ مستقر شد و کار خود را شروع کرد. او برای یک سفر 10 روزه به پراگ رفت و پس از اینکه در آنجا با همسرش زدنکا آشنا شد، تصمیم گرفت برای همواره و تا سرانجام عمرش در چکسلواکی بماند.

مرگ خالق تام و جری؛ مردی که مخاطبانش با او مهربان نبودند

تام و جری تنها اثر دیچ نبود

مونرو ساخته جین دیچ در سال 1960 توانست جایزه اسکار بهترین انیمیشن کوتاه را ببرد. او در سال 1964 هم برای دو انیمیشن اینجا نادنیک و چگونه از دوستی پرهیز کنیم به طور هم زمان نامزد جایزه اسکار بهترین انیمیشن کوتاه شد. پیش از این، او سریال تام خارق العاده را ساخته بود و سازنده مشترک درخت خانوادگی سیدنی هم بود که در سال 1958 نامزد دریافت جایزه اسکار شد. دیچ در سال 2004 بخاطر یک عمر فعالیت هنری جایزه وینسور مک کی را دریافت کرد. جین تنها یک بار ازدواج کرد و همسر و هر سه پسرش همگی تصویرگرند. او پس از انقلاب ضدکمونیستی 1989 چکسلواکی کتاب به عشق پراگ را نوشت و سعی کرد زندگی در دوران کمونیستی چکسلواکی را روایت کند.

سازنده بدترین تام و جری تاریخ

در سال 1957 کمپانی مترو گلدن مایر تهیه کننده مجموعه کارتون تام و جری فراوری این کارتون را متوقف کرد و در سال 1961 تصمیم گرفت بدون سازندگان اصلی تام و جری یعنی بیل هانا و جو باربرا برای صرفه جویی در مخارج اش استودیویی را در پراگ راه اندازی کند و ادامه تام و جری را بسازد. در این زمان جین دیچ این کار را به عهده گرفت و به صورت مخفیانه ساخت تام و جری را در چکسلواکی شروع کرد. البته او مسائل زیادی برای ساخت این کارتون در پراگ داشت. مسائل اقتصادی شدید و نداشتن نیروی انسانی کافی و کسانی که درک درستی از نمونه اصلی تام و جری داشته باشند فقط بخشی از مسائل دیچ بود. استودیوی دیچ برای حفظ امنیت همکاران اهل چکسلواکی خود، اسم هیچ کدام از آن ها را در کارتون های تام و جری نمی آورد.

تهدید به قتل برای تام و جری

دیچ در این مدت 13 قسمت از مجموعه تام و جری را ساخت که به گفته خودش، منتقدان و مردم افتضاح ترین قسمت های تام و جری بود. او معتقد بود برای ساختن ادامه تام و جری باید از خط قرمزهای این کارتون عبور نکرد و مثل نسخه اصلی آن را ساخت اما قسمت هایی که دیچ فراوری کرد به حدی افتضاح بودند که مردم تا مدت ها او را به خاطر ساخت تام و جری تهدید به قتل می کردند. حتی خود دیچ معتقد بود با این که جایزه اسکار را برای دیگر کارهایش برده است اما ساختن تام و جری باعث شد تا به شدت در میان مردم بدنام و منفور گردد. جین در همین استودیو به همراه همکاران چکسلواک اش به طور مخفیانه چند قسمت از دیگر کارتون نام آشنا برای ایرانیان، ملوان زبل را ساخت. او در ملوان زبل، برخلاف تام و جری اسم کارتونیست های همکارش در پراگ را با تغییر اسامی آن ها به آمریکایی می آورد. به گفته خود او این کار را به این دلیل انجام می دادند تا کسی فکر نکند که این کارتون و سازندگانش کمونیست هستند.

مرگ پرسروصدای کارتونیست جهانی

مرگ دیچ که همگان او را خالق تام و جری می دانند در حالی که او این کارتون را بدترین اثر خود می داند، توجه بسیاری از کاربران توییتر و شبکه های اجتماعی را به خود جلب کرد و کاربران بسیاری به احترام و برای قدردانی از او توییت هایی را در صفحات خود منتشر نموده اند. یکی از کاربران نوشته است: بسیار خوشحالم از این که بالاخره جین دیچ توجهی که لایقش بود را جلب کرد. او چیزی بیشتر از شهرت تام و جری بود. جایش برای همواره خالی می ماند.

کاربری دیگر هم نوشته: من از شنیدن خبر مرگ جین دیچ خیلی ناراحت شدم. امیدوارم در آرامش باشد. میراث او برای دهه های بعد از ما مورد ستایش قرار خواهد گرفت.

منبع: ایرنا زندگی

به "مرگ خالق تام و جری؛ مردی که مخاطبانش با او مهربان نبودند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ خالق تام و جری؛ مردی که مخاطبانش با او مهربان نبودند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید