کشف سوسک غول پیکر آبی!

به گزارش وبلاگ بلاگ پو، خبرنگاران: دانشمندان در اندونزی خبر از کشف یکی از بزرگترین سخت پوستانی می دهند که در اعماق دریا زندگی می نماید و به توصیف آن ها یک سوسک غول پیکر آبی است.

کشف سوسک غول پیکر آبی!

این جانور جدید به راسته جورپایان تعلق دارد، جانورانی عظیم که بدنی مسطح و سخت دارند، ظاهرشان بسیار شبیه خرخاکی است و در اعماق دریا زندگی می نمایند. این جورپای غول پیکر در عمق 957 تا 1259 متری تنگه سوندا، بین جزایر جاوه و سوماترا، و همچنین در اقیانوس هند کشف شد.

میانگین طول نمونه بالغ این جانور 33 سانتیمتر است. طول گونه های دیگر راسته جورپایان بعضا به 50 سانتیمتر نیز می رسد. این نخستین باری است که این گونه جانوری در آب های عمیق اندونزی یافت می شود. به گزارش این تیم تحقیقاتی، اینگونه تحقیقات در این منطقه نسبتا نادر است.

کایو راهمادی، رئیس بخش جانورشناسی این موسسه، می گوید که این کشف نشان می دهد که تنوع زیستی در اندونزی بسیار زیاد است، اما هنوز به خوبی شناخته نشده است.

طول این گونه به طور متوسط به 33 سانتیمتر می رسد

غول پیکر

به گفته موزه تاریخ طبیعی لندن، نظریه های مختلفی برای شرح عظیمی جورپایان ساکن آب های عمیق وجود دارد.

یک نظریه این است که جانورانی که در این عمق زندگی می نمایند باید اکسیژن بیشتری نیز حمل نمایند، برای همین بدنشان عظیمتر می شود و پاهایشان هم درازتر.

یک عامل دیگر کمبود شکارچی در آب های عمیق است، لذا این جانوران می توانند در امنیت رشد نمایند و عظیم شوند. از طرف دیگر، جورپایان نسبت به سایر سخت پوستان، مثل خرچنگ ها، گوشت کمتری دارند و به همین خاطر برای شکارچی ها چندان اشتهاآور نیستند.

جورپایان در عین حال شاخک های بلند و چشمان عظیمی دارند، ویژگی هایی که به آن ها یاری می نمایند تا مسیرشان را در زیستگاه تاریک خود پیدا نمایند. اما اگر ظاهر غریب آن ها را کنار بگذاریم، موجودات چندان تهدیدآمیزی نیستند.

جورپایان از گوشت جسد حیوانات مرده ای تغذیه می نمایند که کف دریا افتاده اند

این جانور در عمل لاشخوری است که در کف اقیانوس دنبال اجساد حیوانات مرده می شود تا از آن ها تغذیه کند. به گفته موزه تاریخ طبیعی لندن، سوخت وساز آن ها بسیار کند است. حتی گزارش شده است که یک نمونه از این جورپایان غول پیکر که در ژاپن نگه داری می شد بدون خوردن ذره ای غذا تا 5 سال زنده ماند.

منبع: bbc

منبع: برترین ها

به "کشف سوسک غول پیکر آبی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سوسک غول پیکر آبی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید