اسکوچیچ؛ سوژه جدید اتهامات دلاری!

به گزارش وبلاگ بلاگ پو، در جامعه ای که تشت شماری از مدعیان اخلاق از بام افتاده و تعیین شده اتفاقاً خودشان دولُپی بیت المال را خورده اند، این تصور که اهالی فوتبال مثل زاهدان، پاک دامن اند زیاده خوش خیالانه است

اسکوچیچ؛ سوژه جدید اتهامات دلاری!

وبلاگ بلاگ پو؛ احسان محمدی- احتمالاً روی نقشه کره زمین نتوان کشور دیگری مثل ایران پیدا کرد که بسیاری از مردمش همانطور که درس اخلاق و معرفت و انسانیت می دهند، فرد دیگری که نمی پسندند را بدون سند و مدرک با اتهامات درشت متهم به فساد نمایند. از لفت و لیس اقتصادی گرفته تا منوی سفره و حتی روابط خصوصی با دلبرکان سودازده!

انگار نمی توانیم بدون اغراق در خصوص چیزی یا کسی حرف بزنیم، اغراق در دوست داشتن، اغراق در نفرت ورزیدن.

لیست تازه تیم ملی ایران برای بازی محبت آمیز با بوسنی زمینه ساز اتهامات تازه به دارگان اسکوچیچ شده است. کسانی با اطمینان می گویند که دعوت از مهدی شیری یک سند بی نقص است که نشان می دهد او پول گرفته وگرنه وریا غفوری بی حرف و حدیث از او بازیکن بهتری است.

اردیبهشت 97 وقتی کارلوس کی روش روی نام وریا و سیدجلال حسینی خط قرمز کشید، بسیاری گفتند و نوشتند که عملکرد و تجربه آن ها غیرقابل انکار است، سیدجلال در حالی خط خورد که ستاره خط دفاعی تیم ملی بود، 116 بازی ملی داشت، با گل سه امتیازی اش در تاشکند جهت صعود را هموار کرد و از نگاه مجله معتبر فرانس فوتبال به عنوان یکی از 3 مدافع برتر جهان در جریان بازی های مرحله مقدماتی جام جهانی فوتبال 2018 انتخاب شد. اما خط خورد. مجید حسینی و روزبه چشمی مسافر جام جهانی شدند و سیدجلال حتی برای نشستن روی نیمکت هم انتخاب نشد.

وریا وقتی از آن لیست خط خورد با انتشار ویدئویی سوزناک در اینستاگرامش فریاد زد: آخرین سنگر سکوته.... همان موقع هم کسانی تند و تلخ به کی روش تاختند. عملکرد جانشینان این دو ستاره اما آنقدر ستودنی بود که حتی منتقدان قبل از جام هم ترجیح دادند خیلی یادشان نیاید که تا چه اندازه با سرمربی پرتغالی تندی کردند.

هیچ تورنمنتی را نمی گردد مثال زد که همه روی لیست نهایی مسافران و ترکیب تیم توافق نموده باشند، همواره حرف هایی وجود داشت، از تمایلات رنگی سرمربی تا بازیگوشی یک بازیکن و حتی سفارش عمو و مدیرعامل و ...

شاید بتوان همه مردم جهان را در خصوص اینکه اول مرغ به وجود آمد یا تخم مرغ متقاعد کرد اما هرگز نمی گردد 30 بازیکن را به اردوی تیم ملی دعوت کرد که همه روی آن توافق داشته باشند. همواره بازیکنانی هستند که به نظر حق شان بود که در تیم ملی باشند اما یک نفر دیگر جایشان را گرفته است. من هم اگر جای اسکوچیچ بودم وریا را به مهدی شیری ترجیح می دادم همانطور که فکر می کنم حامد لک از رشید مظاهری برای حضور در اردوی تیم ملی سزاوارتر است، اما آیا این اختلاف نظر و سلیقه دلیل می گردد که بدون سند و مدرک ادعا کنم لابد اسکوچیچ از دلال ها پول گرفته که یکی را دعوت کند و دیگری را نه؟ آیا عدم دعوت از وریا غفوری ریشه در سیاست دارد؟ نمی دانم!

مربیان فوتبال، نه الگوی اخلاق هستند و نه مدعی عرفان. در جامعه ای که بسیاری از مدعیان اخلاق و کسانی که دیگران را به قناعت و تقوا دعوت کردند، تشت شان از بام افتاد و با سند و مدرک معین شد که اتفاقاً خودشان دولُپی بیت المال را خورده اند، این تصور که اهالی فوتبال مثل زاهدان پاک دامن هستند زیادی خوش خیالانه است. جایی که پول بی حساب و کتاب و نظارت اندک وجود داشته باشد حتماً رندانی هستند که از آب هم کره بگیرند اما آیا وقتی دیگری را به کج دستی متهم می کنیم، غیر از حدس و گمان، سند و مدرکی هم داریم؟

امه ژاکه سرمربی تیم ملی فرانسه اریک کانتونا و دیوید ژینولا دو ستاره عظیم فوتبال این کشور را با خودش به جام جهانی 1998 نبرد ولی قهرمان جهان شد، همانطور که دیدیه دشان روی نام دیمیتری پایت خط کشید اما جام جهانی روسیه را برد، همان طور که یان اندرسون سرمربی تیم ملی سوئد، زلاتان عظیم را با خودش به روسیه نبرد و ... می گردد لیست بالا بلندی را از این بازیکنان را ردیف کرد که به هر دلیلی سرمربی روی نام آن ها خط کشیده است و مورد نقد قرار گرفته اند اما آیا به همین راحتی که در کشور مدعی اخلاق و انصاف اتهام رشوه و تبانی به مربیان زده می گردد، به آن ها هم این اتهامات زده شد؟

دراگان اسکوچیچ نه قدیس است و نه جایی مدعی شده مثل تارکان جهان به پول و مال جهان پشت نموده است، اما باور کنیم او برای دعوت از مهدی شیری و خط کشیدن روی نام وریا غفوری چند هزار دلار رشوه گرفته؟ آن هم برای یک ملاقات محبت آمیز که اهمیت خیلی زیادی ندارد.

او مثل هر انسانی ممکن است مرتکب خطا گردد یا حتی نقشه و برنامه خودش را برای موفقیت داشته باشد، می توانیم نقدش کنیم اما این سبک اتهام زنی بی سند جز تیره کردن فضایی که اندازه کافی آلوده، سیاه و ناامیدنماینده است چه سودی دارد؟ باور کنیم نشانه وطن پرستی است و حمایت از تیم ملی؟

اگر کسی سند واقعی در خصوص فساد مربیان کروات، کی روش یا حتی مربیان داخلی لیگ دارد به جای هوایی زدن های بزدلانه، با شجاعت آن ها را رو کند تا سیه روی گردد هر که در او غش باشد. پنهان کردن این اسناد، خیانت به مردم است. در غیر این صورت بهتر است عشق و تعصب باشگاهی مان را اندکی مهار کنیم چون هیچ کس از تیم ملی عظیمتر نیست. نه دراگان و نه وریا غفوری و حامد لک و ...

منبع: عصر ایران

به "اسکوچیچ؛ سوژه جدید اتهامات دلاری!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسکوچیچ؛ سوژه جدید اتهامات دلاری!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید