اعلام آمادگی اتاق اصفهان برای حمایت از کسب وکارهای نوپا و سرمایه گذاری های جسورانه

به گزارش وبلاگ بلاگ پو، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در شرایط رشد مالی منفی 6/4 درصدی در سال 97، حوزه IT کشور از دیگر بخش ها رشد بیشتری داشته، ولی این میزان رشد نیز قابل قبول نبوده و قاعدتاً این حوزه باید مانند دیگر کشورهای جهان رشد دورقمی را برای توسعه این بخش تجربه کند.

اعلام آمادگی اتاق اصفهان برای حمایت از کسب وکارهای نوپا و سرمایه گذاری های جسورانه

امیر ناظمی، در نشست توسعه اقتصاد هوشمند و حمایت های سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران در طرح بوم واره، اضافه کرد: در شرایطی که کشور با ابربحران هایی مانند کاهش فرایند سرمایه گذاری تا بحران فروش نفت، تحریم و کرونا روبرو است، عواملی مانند خروج سرمایه و نیروی انسانی نیز بر شرایط موجود دامن زده و شرایط را سخت تر نموده است.

او هدف از این نشست را تسهیل شرایط موجود بیان نمود و از اجرای چندین طرح در وزارت ارتباطات در حوزه مراحل اولیه شکل گیری یک استارتاپ و بنگاه مالی در زمینه فناوری اطلاعات اطلاع داد و گفت: طرح بوم واره یکی از این طرح هاست که از خردادماه در کشور اجرایی شده است.

طرح های حمایتی از کسب وکارها باید روشن و گره گشا باشد

رئیس اتاق اصفهان نیز در این نشست دلیل عدم مطلوبیت شرایط استان اصفهان در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را جامع و کامل نبودن و تسهیل نماینده نبودن سبدهای حمایتی این حوزه دانست و گفت: با توجه به اینکه اشتغال آفرینی در این حوزه سریعاً می تواند رشد نموده و به بهبود شاخص های محیط کسب وکار یاری کند، ضروری است به کسب وکارهای نوپا در حوزه IT بیش ازپیش توجه گردد.

مسعود گلشیرازی خواهان توجه جدی به حمایت های مغفول مانده در حوزه کسب وکارهای نوپا، به ویژه در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات شد و تأکید کرد: قوانین و حمایت های انجام شده باید روشن، گره گشا و بدون بند و تبصره باشد.

دبیر شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان اصفهان، در نظر دریافت حمایت ها و طرح های تشویقی متناسب با اقتصاد و تورم موجود را بسیار مهم دانست و بر ضرورت تهییج نماینده بودن این طرح ها تأکید نمود.

گلشیرازی در سرانجام سخنان خود از اعلام آمادگی اتاق اصفهان برای انعقاد تفاهم نامه با وزارت ارتباطات به منظور حمایت از فعالیت شاغلان و شرکت های این حوزه اطلاع داد و توضیح داد: ازآنجاکه در اتاق دوره نهم بر یاری به رونق کسب وکار اعضا توجه جدی شده است؛ ما آمادگی داریم با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با حمایت از شرکت های این حوزه، علاوه بر تسهیل فعالیت های شرکت های این حوزه، به ترغیب شرکت ها و استارتاپ ها برای پیوستن به حوزه تجارت الکترونیک بپردازیم.

دستورالعمل ها و قوانین حامی استارتاپ ها برای مدیران استانی تبیین گردد

اصغر اخوان مقدم، عضو هیات نمایندگان اتاق اصفهان نیز فراهم کردن زیرساخت های لازم برای پیوستن شرکت ها به حوزه تجارت الکترونیک و سرمایه گذاری در این حوزه را بسیار ضروری دانست و گفت: ضروری است طی جلساتی به تبیین دستورالعمل ها و قوانین حامی استارتاپ های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در کلیه استان ها به ویژه اصفهان پرداخته گردد.

معافیت های مالیاتی، عظیم ترین دغدغه کسب وکارهای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات

در ادامه شهره ناصری، معاون سیاست گذاری و اعتباربخشی فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران، خدمت بوم واره را یکی از مهم ترین و جدیدترین خدمات سامانه ایران نوآفرین در امسال و بستری برای تعامل شرکت ها با یکدیگر معرفی نمود.

او اضافه کرد: در این طرح با حمایت دولت، شرکت های نوآفرین می توانند به صورت رایگان و با تخفیف از خدمات شرکت های عظیم استفاده نمایند.

ناصری تأکید کرد: در ازای ارائه این خدمات، شرکت های سرویس دهنده از دولت تسهیلات حمایتی دریافت می نمایند.

معاون سیاست گذاری و اعتباربخشی فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران ضمن تشریح فعالیت ها و حمایت های سازمان فناوری اطلاعات ایران، با بیان اینکه یکی از عظیم ترین دغدغه های کسب وکارهای این حوزه برخورداری از معافیت های مالیاتی است، گفت: بر این اساس، طبق ماده 2 آیین نامه حمایت از کسب وکارهای نوپا توانستیم فرایندی ایجاد کنیم که شرکت های نوپای دارای کمتر از سه سال سابقه فعالیت و درآمد کمتر از 500 میلیون تومان بتوانند از معافیت مالیاتی برخوردار شوند.

ناصری در ادامه، به رسمیت شناختن فضای کار اشتراکی و فریلنسینگ، کارورزی و دورکاری را نیز از دیگر حمایت های این سازمان معرفی کرد و گفت: استان اصفهان ازلحاظ شاخص توسعه فاوا در کشور دارای رتبه پنجم، ازلحاظ سطح دسترسی دارای رتبه سوم و ازلحاظ میزان مهارت نیز حائز رتبه پنجم در بین استان های کشور است.

ناصری ابراز امیدواری کرد: با توجه به پتانسیل های موجود در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات استان اصفهان رتبه های مذکور در سال های آینده ارتقا یابد.

لزوم بازنگری در قوانین مالیاتی کشور در حوزه کسب وکارهای حوزه IT

محمد اطرج، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای استان اصفهان و مسئول کارگروه ICT کمیسیون تجارت، خدمات و ارتباطات اتاق بازرگانی، نیز گفت: در دوران کرونا به استثنای بخشی از کسب وکارهای مجازی که رونق گرفته و توانسته است به تبیین اهمیت ابزار فناوری اطلاعات در دنیای امروز بپردازد، متأسفانه حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات دارای شرایط مطلوبی نیست.

او شرایط حوزه IT صرف؛ به ویژه بخش نرم افزار در استان اصفهان را نامطلوب دانست و ابراز امیدواری نمود که با نگاه نو به حوزه کسب وکارهای مجازی و نوپا از سوی رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، شاهد رشد بخش های مغفول مانده IT کشور باشیم.

اطرج همچنین خواهان بازنگری در قوانین مالیاتی کشور در حوزه کسب وکارهای حوزه IT شد.

روح اله میرزاامیری، مدیر امور کمیسیون ها و تشکل های مالی اتاق اصفهان نیز در این نشست، وحدت رویه در مورد اجرایی نمودن قوانین و آیین نامه های کشور در کلیه استان ها را در برطرف بسیاری از مسائل فعالان مالی مهم دانست و گفت: عدم آشنایی بعضی از مسئولان دستگاه های اجرایی استان اصفهان، مانع استفاده از تسهیلات در نظر گرفته شده برای کسب وکارهای نوپا شده و ضروری است آنها با قوانین و مصوبات حوزه IT بیشتر آشنا شوند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "اعلام آمادگی اتاق اصفهان برای حمایت از کسب وکارهای نوپا و سرمایه گذاری های جسورانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام آمادگی اتاق اصفهان برای حمایت از کسب وکارهای نوپا و سرمایه گذاری های جسورانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید