نوسانات ارزی نتوانست جلوی افزایش نرخ رشد در بخش ارتباطات را بگیرد، افتتاح مرکزِداده بزرگ ایرانسل هفته آینده

به گزارش وبلاگ بلاگ پو، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: با توجه به قطعی اینترنت در آبان سال گذشته و چالش هایی که در حوزه های مختلف داشتیم، شاهد افزایش نرخ رشد در بخش ارتباطات بودیم.

نوسانات ارزی نتوانست جلوی افزایش نرخ رشد در بخش ارتباطات را بگیرد، افتتاح مرکزِداده بزرگ ایرانسل هفته آینده

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی وبلاگ بلاگ پو ، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم روز دنیای ارتباطات که با حضور معاون اول رییس جمهوربرگزار شد با تاکید بر این نکته که بستر ارتباط مجازی این مراسم توسط یک شرکت ایرانی فراهم شده است به شرح اقدامات وزارت ارتباطات در این مدت پرداخت.

وی اضافه کرد: در دو سال گذشته چالش هایی را پشت سر گذاشتیم که تا به حال نظیر آن ها را شاهد نبودیم. ضمن این که شیوع ویروس کرونا سختی ها و مشکلاتی را برای ما ایجاد کرد اما از طرف دیگر فرصتی ایجاد کرد تا کارهایی که قرار بود طی یک سال آینده انجام بدهیم را ظرف مدت سه ماه به نتیجه برسانیم.این در حالی است که در هر کدام از چالش هایی که در کشور به وجود آمد وزارت ارتباطات وارد موضوعات مختلف شد و در آن ایفای نقش کرد.

آذری جهرمی اضافه کرد: ارتباطات پیکره تسهیلات رسانی در کشور است. آخرین آن شیوع کرونا در سراسر کشور بود که سعی می کنم به شرح آن بپردازم.

وزیر ارتباطات ادامه داد: تمام دنیا با یک مفهوم نوین به نام اقتصاد دیجیتال روبرو شده اند که این اقتصاد سه لایه دارد. لایه اول حوزه تلکام و مخابرات است که بخش سنتی این مفهوم به حساب می آید. انتشار نرم افزار و سخت افزار نیز در همین حوزه است است. لایه دوم لایه محدودی است که خدمات پلتفرمی در آن شکل می گیرد. لایه سوم نیز مربوط به تجارت الکترونیکی است.

وی با بیان این که با توجه به این که کشور در دو سال گذشته رشد مالی خوبی نداشته اما در حوزه ارتباطات و فناوری توانستیم به نتایج خوبی دست پیدا کنیم، به تشریح اثرات شیوع کرونا بر بخش ارتباطات کشور پرداخت و گفت: با توجه به قطعی اینترنت در آبان سال گذشته با چالش هایی رو به رو بودیم اما با تلاش فعالین این حوزه، توانستیم رشد کنیم. ترافیک دیتا تا قبل از شیوع کرونا بیش از 16 پتابایت بوده که در فروردین ماه امسال این عدد به 23 پتابایت و تا دو روز گذشته این عدد به 20.5 رسیده است. در این رشد قابل توجه، ترافیک نسبتا پایدار بوده است اما افزایش ترافیک باعث کاهش سرعت اینترنت شده است که مردم نیز در خصوص آن گلایه هایی داشتند.

وی شرح داد: کیفیت شبکه تلفن ثابت و همراه در روزهای ابتدای کرونا افت کرد اما در روزهای بعدی سعی کردیم این مشکل را برطرف کنیم. شیوع این ویروس به جهش ما منجر شد. چیزی را که برای خرداد ماه 1400 برنامه ریزی کرده بودیم در این مدت انجام شد و به نیتجه رسید. به همین دلیل شرکت ارتباطات زیرساخت در هسته شبکه ملی اطلاعات ظرفیت 2هزار گیگابایتی ایجاد کرد.

آذری جهرمی اضافه کرد: ظرفیت شبکه اپراتورها در پهن باند موبایل اشباع شده است، اگر ترافیک ویدیویی هم به سمت موبایل سرازیر شود ما ظرفیت و فرکانسی برای اختصاص دادن به اپراتورهای موبایل نداریم به همین دلیل است که باید سریع تر برای باندهای فرکانسی تصمیم گیری شود. این مساله جزء آن مسائلی است که باید مورد بررسی قرار بگیرد.

وزیر ارتباطات در باره چالش هایی که در حوزه ارتباطات با آن رو به رو هستند گفت: ما برای رسیدن به اهدافی که مدنظرمان است با چالش هایی رو به رو هستیم که تنها با همکاری همه جانبه شهرداری ها برای توسعه اینترنت خانگی و همراه، حل مشکل دسترسی به شبکه برق سراسری در محل نصب سایت های روستایی و تامین منابع مالی توسعه پروژه ها با استفاده از ظرفیت بورس برطرف می شود.

وی اضافه کرد: برای احداث هر سایت روستایی دو میلیارد تومان هزینه می شود اما تامین برق سایت ها از این مبلغ بیشتر است. هزینه توسعه روستایی را هم دولت تامین می کند و باید برای این مساله چاره اندیشید. از طرفی باید بگویم زمانی که از فناوری اطلاعات صحبت می کنیم، روی صحبت ما صرفا استارتاپ های بزرگ نیستند. ما علاقمند آن دسته از استارتاپ ها نیز به سمت یونیکورن شدن بروند اما هسته اقتصاد دیجیتال از سلول های پایینی تشکیل شده اند، از پنج هزار شرکت نوپا و 17 هزار شرکت عضو نظام صنفی رایانه ای، اعضای این خانواده هستند که زیر چتر وزارت ارتباطات و طرح نوآفرین قرار گرفته اند. ما بر خلاف معاونت فناوری که شرکت های بزرگ حمایت می کند، تمرکزمان را روی شرکت های کوچک گذاشته ایم.

وزیر ارتباطات یادآورشد: هفته آینده، مرکزِداده بزرگ ایرانسل در تهران با حضور رئیس جمهور افتتاح می شود.این مرکزِداده، 25درصد ظرفیت مراکزداده ایران را افزایش خواهد داد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "نوسانات ارزی نتوانست جلوی افزایش نرخ رشد در بخش ارتباطات را بگیرد، افتتاح مرکزِداده بزرگ ایرانسل هفته آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوسانات ارزی نتوانست جلوی افزایش نرخ رشد در بخش ارتباطات را بگیرد، افتتاح مرکزِداده بزرگ ایرانسل هفته آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید