تخریب اکوسیستم و افزایش خطر همه گیری بیماری ها

به گزارش وبلاگ بلاگ پو، تحقیقات نشان داده است که تخریب اکوسیستم ها از جمله جنگل زدایی، تغییر کاربری و تشدید کشاورزی، می تواند خطر ابتلا به همه گیری بیماری ها را با از بین بردن موانع بین انسان و حیوانات وحشی، افزایش دهد.

تخریب اکوسیستم و افزایش خطر همه گیری بیماری ها

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی وبلاگ بلاگ پو ، سنجش از راه دور سازمان فضایی ایران در مطالعه علمی نوشت: تحقیقات نشان داده است که تخریب اکوسیستم ها از جمله جنگل زدایی، تغییر کاربری و تشدید کشاورزی، می تواند خطر ابتلا به همه گیری بیماری ها را با از بین بردن موانع بین انسان و حیوانات وحشی، افزایش دهد.

براساس این گزارش ، از ده بیماری عفونی، بیش از شش بیماری قادرند از حیوانات به انسان منتقل شوند از جمله سل از گاوها، آنفلوانزا از خوک و مرغ، HIV از شامپانزه ها، ابولا از خفاش ها، ویروس Nipah، انواع بیماری هاری، و امروزه شایع ترین آن، بیماری COVID-19 می باشد که پس از انتقال از خفاش ها به وسیله حیوان واسطه به انسان منتقل می گردد که شیوه زندگی کل ساکنین سیاره زمین را تغییر داده است.

تصویر بالا نشان می دهد که با افزایش تخریب اکوسیستم، خطر بروز همه گیری بیماری در میان انسان ها به صورت چشمگیری، افزایش می یابد. علاوه براین، تخریب اکوسیستم، امنیت دسترسی به منابع آب را کاهش داده و استفاده ازآب کافی جهت آشامیدن، بهداشت و درمان بیماری را محدود می نماید. بطور کلی خطر ابتلا به بیماری ها نمی تواند از حفاظت از اکوسیستم ها و امنیت منابع طبیعی، جدا باشد.

نقشه فوق، چارچوب مورد استفاده دانشمندان برای شناسایی پیوندهای بین انسان ها و محیط ها و تحلیل خطر ابتلا به بیماری همه گیر به ویژه بیماری های مشترک بین حیوانات و انسان، را نشان می دهد که مورد حمایت سازمان ملل و آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده می باشد. دراینجا فشار وارده بر تغییر شرایط زیستگاه های طبیعی براثر فعالیت های انسانی و اثرات تخریب های محیط زیستی بر اکوسیستم ها و خدمات آن ها، مد نظر است. سپس با استفاده از پیوندهای بین انسان و محیط، افزایش خطر تخریب محیط زیست در نظر گرفته شده و در نهایت دستیابی به پاسخ هایی که می تواند برای اجتناب از همه گیری سایر بیماری ها به انسان یاری کند.

محققین تیم گرین پیس، پیش بینی کردند، قرنطینه، تخریب اکوسیستم را کاهش داده است، اما بعد از اتمام آن، در مدت زمان کوتاهی تخریب ها شدت گرفته و خطر همه گیری جدیدی، افزایش خواهد یافت. همچنین سرعت و مقیاس اقدامات بنیادینی که در بسیاری از کشورها برای مقابله با محدودیت های بهداشتی و اقتصادی بیماری COVID-19 انجام شده، ممکن است بر تهدیدات دیگری مانند تغییرات آب و هوایی و از بین رفتن تنوع زیستی نیز اثر بگذارد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "تخریب اکوسیستم و افزایش خطر همه گیری بیماری ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخریب اکوسیستم و افزایش خطر همه گیری بیماری ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید