حاجی میرزایی به سوالات نمایندگان مجلس پاسخ داد

به گزارش وبلاگ بلاگ پو، تهران (پانا) - وزیر آموزش و پرورش با حضور در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، ضمن ارائه گزارشی از عملکرد این وزارتخانه در جهت ارتقای شرایط مدارس و فرهنگیان به سوالات نمایندگان پاسخ داد.

حاجی میرزایی به سوالات نمایندگان مجلس پاسخ داد

به گزارش خانه ملت، محسن حاجی میرزایی در جلسه روز یکشنبه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گزارش کاملی از عملکرد این وزارتخانه ارائه داد.

وزیر آموزش و پرورش گفت: ما اقدامات موثری در جهت ارائه خدمات مجازی در قالب شبکه شاد به دانش آموزان در زمان شیوع کرونا ارائه دادیم.

حاجی میرزایی یادآور شد: اندازه گیری BMI حدود 13 میلیون و 300 هزار نفر از دانش آموزان از دیگر اقدامات این وزارتخانه جهت شناسایی میزان قد و وزن آنها بود که این سرشماری از اهمیت بسزایی برخوردار است، چرا که نتایج نشان می دهد 13 درصد دانش آموزان در معرض چاقی قرار دارند که این موضوع می تواند در آینده منشأ بیماری های غیرواگیر قرار گیرد، ضمن اینکه این نتایج در اسفندماه نیز مورد آنالیز نهاده شد و تغییرات مطلوبی در جهت اصلاح این شرایط انجام شد.

وی افزود: طرح آجر به آجر برای مدرسه سازی از دیگر اقدامات این وزارتخانه بود که یک میلیون نفر در آن مشارکت کردند و هدف این است که به طور گسترده تر در سطح کشور اجرا گردد، همچنین اجرای طرح مدرسه خوانا برای 10 درصد از مدارس ابتدایی از دیگر اقدامات موثر ما در حوزه آموزش و پرورش بود که با هدف اعطای مدارکی به آنها در جهت آموزش برای پایه زندگی و خوب خواندن و نوشتن اجرا شده است. از سوی دیگر آموزش و پرورش در سال 99 در جهت یکپارچه سازی 30 سامانه این وزارتخانه اقدام کرد.

وزیر آموزش و پرورش تاکید نمود: ایجاد سازمان استعداد درخشان و اساسنامه سازمان تعلیم و تربیت کودک که آرزوی قشر فرهنگی بود، با دستور رهبر معظم انقلاب و پیگیری شورای عالی انقلاب فرهنگی 84 درصد محقق شد که در این طرح مشارکت دادن خانواده ها در امر تعلیم و تربیت مورد هدف است. همچنین کل مهدکودک ها زیر نظر وزارت آموزش و پرورش قرار دریافتد.

حاجی میرزایی ادامه داد: پرداخت بدهی های اردوگاه شهید باهنر و انتقال سند آن به نام آموزش و پرورش از دیگر اقدامات اجرا شده توسط این وزارتخانه بود، از سوی دیگر حقوق کارکنان خرید خدمت از 24 ساعت به 44 ساعت ارتقا یافت. بخشنامه تعارض منافع ابلاغ و اجرا شد و ذینفعان در این مورد معین تکلیف شدند. علاوه بر این روزی بیش از 40 برنامه آموزشی در رسانه ملی به طور زنده پخش شد.

وی اضافه نمود: توانمندسازی معلمان برای فراوری محتوا، بازنگری برنامه های تربیت معلم و 20 رشته جدید و ارسال آن جهت دریافت تایید به وزارت علوم، پرداخت مطالبات معلمان و عدم شکل گیری مطالبه معوقه جدید، همچنین دادن ماموریت به صندوق ذخیره فرهنگیان را در ارزش اضافه نموده این صندوق و سهام دار کردن و عرضه صندوق ها به بورس از دیگر اقدامات این وزارتخانه بود که به ایجاد شفافیت منتهی می گردد.

وزیر آموزش و پرورش توضیح داد: بعد از 9 سال که هیچ یاریی به هنرستان ها نشده بود، مبالغی به آنها یاری شد، همچنین تجهیزات سیستم های سرمایشی و گرمایشی گازسوز مدارس استانداردسازی شد.

حاجی میرزایی همچنین از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات خواست تا فرصتی دیگر را جهت آنالیز شرایط شبکه شاد معین نمایند.

کمیسیون آموزش و تحقیقات نگاه خاصی به سند تحول بنیادین دارد

علیرضا منادی سفیدان رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با ارزیابی مثبت از گزارش ارائه شده توسط وزیر آموزش و پرورش بر ضرورت اجرای تکالیف این وزارتخانه مندرج در قانون برنامه ششم توسعه تاکید نمود. وی همچنین از وزیر آموزش و پرورش خواست 6 هزار نفر از متقاضیان فعالیت در حوزه فرهنگی که هنوز معین تکلیف نشده اند را به وسیله مصاحبه جذب نمایند چرا که دریافت تست در این زمینه معین نماینده نیست.

وی یادآور شد: یکی دیگر از مواردی که باید وزارت آموزش و پرورش به آن توجه کند این است که جذب دانشجو برای فعالیت در حوزه آموزش و پرورش نباید تنها به وسیله دانشگاه فرهنگیان صورت گیرد و ضروری است رشته هایی در این زمینه ایجاد شده و سایر دانشگاه ها از جمله شهید بهشتی نیز در کنکور سهمیه ای در این بخش داشته باشند و برون سپاری به این گونه مراجع معتبر صورت گیرد.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس توضیح داد: انتظار داریم دارایی های صندوق ذخیره فرهنگیان تعیین شده و از بورس بهره مند شوند تا دریافتی بازنشستگان چندین برابر افزایش یابد.

منادی سفیدان تاکید نمود: کمیسیون آموزش و تحقیقات نگاه خاصی به سند تحول بنیادین دارد، ضمن اینکه ضروری است وزارت آموزش و پرورش ارتقای معیشت فرهنگیان را به طور ویژه مورد توجه قرار دهد.

وی با بیان اینکه ضروری است جلسه دیگری جهت آنالیز موضوعات مختلف در حوزه آموزش و پرورش با حضور وزیر برگزار گردد، یادآور شد: در بودجه سال جاری مبلغ 70 میلیارد تومان به سازمان تعلیم و تربیت کودک و 30 میلیارد نیز برای ازدواج فرهنگیان تخصیص یافت.

رتبه بندی فرهنگیان هنوز کامل اجرا نشده است

احمدحسین فلاحی سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در جمع بندی مطالب مطرح شده در این نشست اضافه نمود: گزارش ارائه شده از سوی وزیر آموزش و پرورش مفصل بوده و انصافاً اقدامات بسیار شایسته ای توسط این وزارتخانه برای ارتقای حوزه آموزش و پرورش اجرا شده است. علاوه بر آن، نقاط ضعفی هم وجود دارد که باید جبران گردد.

وی با اشاره به نقاط ضعف موجود در حوزه آموزش و پرورش ادامه داد: فرهنگیان انتظار داشتند طرح رتبه بندی معلمان به طور کامل اجرا گردد که در کمیسیون اجتماعی دولت در قالب یک لایحه تصویب شده و به مجلس شورای اسلامی فرستاده شد که در نوبت اعلام وصول قرار گرفته است تا بعد از آن در کمیسیون آموزش و تحقیقات مورد آنالیز قرار گیرد.

نماینده همدان و فامنین در مجلس توضیح داد: اشکالاتی هم در لایحه دولت و هم بودجه 1400 وجود دارد، چرا که برای اجرای طرح رتبه بندی معلمان کافی نیست. با این حال تصویب و اجرای آن آرمان چندین ساله فرهنگیان را محقق خواهد نمود. ضمن اینکه باید به این نکته توجه گردد که نظام رتبه بندی تا به امروز اعمال نشده و این تصور که این طرح اجرا شده است به دلیل فوق العاده هایی بود که به فرهنگیان پرداخت شد و این موضوع را تحت الشعاع قرار داد.

فلاحی تاکید نمود: مدرک فرهنگیان از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست مورد آنالیز نهاده شد، چرا که ما در بودجه 1400 اعمال مدرک فرهنگیان را به طور مطلق قرار دادیم و در آن اول، دوم یا سوم بودن تعیین نشد، بنابراین این اقدام شامل تمام فرهنگیان می گردد که این موضوع را به وزیر هم یادآوری کردیم.

وی اضافه نمود: ترمیم حقوق معلمان از دیگر موضوعاتی بود که مورد آنالیز نهاده شد، کما اینکه براساس گزارش وزیر آموزش و پرورش در سال گذشته 68 درصد افزایش حقوق داشتند که این موضوع بخشی از دغدغه فرهنگیان را حل نموده است. از سوی دیگر آینده ای که وزارت آموزش و پرورش برای معلمان در نظر گرفته، شامل بازنگری در گزینش، سنجش و بالا بردن کیفیت بوده که بودجه آن نیز برای سال 1400 معین شده، از سوی دیگر موضوع سازمان تعلیم و تربیت کودک و کیفیت بخشی از بُعد مهارتی از دیگر مواردی بود که بودجه آن دیده شده است.

فلاحی عنوان نمود: در گزارش وزیر آموزش و پرورش به موضوع ارتقای صلاحیت های حرفه ای با اصلاح آموزش ضمن خدمت مطرح شد، که در دستور کار قرار دادند. همچنین برای تحول در برنامه ریزی اقدام شده است، علاوه بر آن افزایش اطلاعات دانش آموزان به تحول در بسته های یادگیری برای دانش آموزان تبدیل شده که در قالب الگوهای یادگیری آماده نموده اند.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در خاتمه تاکید نمود: زمان نشست امروز برای آنالیز تمام دغدغه های موجود در آموزش و پرورش کافی نبود، بنابراین بنا بر این شد با تفکیک موضوعات موجود در این حوزه نشست های دیگری را با حضور وزیر آموزش و پرورش جهت پاسخگویی به سوال نمایندگان برگزار کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا

به "حاجی میرزایی به سوالات نمایندگان مجلس پاسخ داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حاجی میرزایی به سوالات نمایندگان مجلس پاسخ داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید