دیسک چند منظوره دیجیتالی با قابلیت پوشش نانومتری فراوری شد

به گزارش وبلاگ بلاگ پو، شرکت فراوریی و خدماتی زرین موج رسانه پیروز به فراوری دیسک چند منظوره دیجیتالی دارای پوشش نانومتری شده است.

دیسک چند منظوره دیجیتالی با قابلیت پوشش نانومتری فراوری شد

به گزارش گروه فناوری وبلاگ بلاگ پو، شرکت ریزموج سیستم بنیان گذار کارخانه می دیسک (MEdisk) فعالیت گسترده ای در فراوری سی دی و دی وی دی دارد. این مجموعه به عنوان عظیم ترین فراورینماینده سی دی و دی وی دی خام و پر شده (Pre-recorded) در خاورمیانه همگام با فناوری روز جهان در حال فعالیت است.

مواد اولیه و اصلی هر دیسک قسمت پلاستیکی آن است که از پلی کربنات تشکیل شده است. برای فراوری سی دی و دی وی دی گرانول پلی کربنات پس از رطوبت گیری وارد ماشین های تزریق شده و در دمای 350 درجه ذوب و قالب گیری می گردد. در داخل قالب یک صفحه فلزی از جنس نیکل به نام استمپر وجود دارد که به عنوان مهر استفاده می گردد.

این صفحه در محصولات خام بر روی پلی کربنات ایجاد شیار می نماید و در محصولات پر شده اطلاعات اصلی را روی پلی کربنات حک می نماید. در محصولات خام از یک نوع محلول شیمیایی به نام dye جهت ذخیره اطلاعات استفاده می گردد. در مرحله بعد پوشش متالایز در فضای پلاسما و توسط دستگاه متالایزر در کمتر از 2 ثانیه و با ضخامت 60 الی 80 نانومتر ایجاد می گردد. جنس متالایز در محصولات خام نقره و در محصولات پرشده از آلومینیوم است. در مرحله بعد یک پوشش محافظ بر روی قسمت متالایزر قرار داده می گردد و سپس دیسک ها چاپ و بسته بندی و روانه بازار می شوند.

لازم به ذکر است مهم ترین عامل در بازخوانی اطلاعات لایه متالایزر هر دیسک است که به علت استفاده از آلومینیوم و نقره با ضخامت بسیار پایین دارای رفلکت مطلوب بوده و علاوه بر افزایش کارایی باعث کاهش هزینه فراوری نیز می گردد.

قیمت تمام شده کمتر و در عین حال حفظ کیفیت باعث شده است که محصولات شرکت ریزموج سیستم بتوانند با محصولات خارجی و حتی محصولات چینی رقابت نمایند. گواه توان رقابتی محصولات این شرکت نیز صادرات آن به کشور های اروپایی و آسیایی است.

در زمینه صادرات نیز تا کنون محصولات ریزموج سیستم به کشور های پیشرفته اروپا و خاور دور نظیر ایتالیا، لهستان، اسلوانی، ترکیه، سنگاپور، هند، امارات، مالزی، پاکستان، افغانستان و… صادر شده است. فراوری سالانه محصولات این شرکت 100 میلیون دیسک در سال و میزان فروش سالانه آن بیش از 2 هزار میلیارد ریال است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "دیسک چند منظوره دیجیتالی با قابلیت پوشش نانومتری فراوری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیسک چند منظوره دیجیتالی با قابلیت پوشش نانومتری فراوری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید