ظریف: در صورت ارسال پرونده ایران به شورای امنیت از NPT خارج می شویم، اقدام AFC بدون مبنا و بازی غیرورزشی است

به گزارش وبلاگ بلاگ پو، وزیر امور خارجه گفت: اگر اروپایی ها اقدام دیگری انجام دهند طبق نامه رئیس جمهور موضوع خروج ایران از NPT مطرح می گردد.

ظریف: در صورت ارسال پرونده ایران به شورای امنیت از NPT خارج می شویم، اقدام AFC بدون مبنا و بازی غیرورزشی است

به گزارش ، به نقل از خانه ملت؛ محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در شرح برنامه وزارت امور خارجه در مقابله با تصمیم اخیر کشور های اروپایی برجام مبنی بر پیگیری ساز و کار حل اختلاف، گفت: گفت: وزارت امور خارجه از جهت حقوقی موضوع را دنبال می نماید. جمهوری اسلامی ایران بحث روش حل اختلاف را به صورت رسمی اردیبهشت ماه سال 1397 بعد از خروج آمریکا از برجام آغاز کرد. سه نامه در 10 می سال 2018، 26 اوت سال 2018 و نوامبر سال 2018 نیز به خانم موگرینی نوشته شد و در آن رسما اعلام شد که ایران روش حل و فصل اختلافات را آغاز نموده است.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: در نامه ای که در نوامبر 2018 به خانم موگرینی نوشته شد، تاکید کردیم که ایران مکانیزم حل و فصل اختلافات را آغاز نموده و به خاتمه رساندیم لذا ناگزیریم که برنامه کاهش تعهدات برجام را اجرایی کنیم.

ظریف یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران پس از نامه مذکور 7 ماه به اتحادیه اروپا فرصت داد و در اردیبهشت ماه سال 1398 (می سال 2019) کاهش تعهدات برجام را آغاز کرد که تقریبا دو ماه پس از آن، آثار عملی داشت.

وی اضافه کرد: اظهارات اروپایی ها هیچ وجه قانونی ندارد لذا ما از بلاوجه بودن اقدام اروپایی ها استفاده می کنیم. اگر اروپایی ها اقدام دیگری انجام دهند طبق نامه رئیس جمهور در همان اردیبهشت 1397، موضوع خروج ایران از NPT مطرح می گردد.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه ایران پنج گام در راستای کاهش تعهدات برجام برداشته است و قرار نیست گامی دیگری برای کاهش تعهدات بردارد، گفت: در صورتی که اروپایی ها به تعهدات خود برگردند ایران هم کاهش تعهدات را متوقف می نماید، اما اگر اروپایی ها به رویه خود بر اساس بازی های سیاسی ادامه دهند، زیرا هیچ محمل قانونی ندارد ما امکانات متعددی داریم. در نامه رئیس جمهور آمده اگر این موضوع به شورای امنیت ارجاع گردد، خروج ایران از NPT مطرح خواهد بود، اما پیش از آن برنامه های دیگر را می توان در دستور کار قرار داد.

ظریف در پاسخ به این سوال که وزارت امور خارجه چه اقدامی در ارتباط با لغو میزبانی تیم های فوتبال ایران در لیگ قهرمانان آسیا انجام داده است، گفت: امروز صبح جلسه یک ساعت و 40 دقیقه ای با حضور همه مدیران و معاونان وزارت امور خارجه و دستیاران منطقه ای، وزیر ورزش و جوانان و رئیس کمیته ملی المپیک برگزار کردیم و روش های مختلف برای آنالیز و مقابله با این موضوع مطرح شد.

وزیر امور خارجه یادآور شد: روش های مختلفی در رابطه با اقدام بدون مبنا مطرح شد. ایران امن ترین کشور منطقه است از این رو اقداماتی تدارک دیدم، زیرا تعیین است که بازی غیر ورزشی آغاز شده است. امیدوریم به طریق معمول ورزشی با این موضوع برخورد گردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "ظریف: در صورت ارسال پرونده ایران به شورای امنیت از NPT خارج می شویم، اقدام AFC بدون مبنا و بازی غیرورزشی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: در صورت ارسال پرونده ایران به شورای امنیت از NPT خارج می شویم، اقدام AFC بدون مبنا و بازی غیرورزشی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید