لزوم برنامه ریزی برای اقتصاد گردشگری

به گزارش وبلاگ بلاگ پو، برای یک دولت توسعه گرا ایجاد تنش در روابط خارجی می تواند مضر به حال توسعه باشد درحالی که برای یک دولت توزیع گرا ایجاد تنش می تواند به افزایش قیمت نفت و لذا افزایش درآمدها منجر گردد.

لزوم برنامه ریزی برای اقتصاد گردشگری

در دو دهه گذشته این بحث به صورت گسترده شکل گرفته که اقتصاد گردشگری به دلیل تنوع و گستردگی و چندبخشی بودن می تواند به یکی از محرکه های توسعه تبدیل گردد. مجمع دنیای اقتصاد و سازمان گردشگری دنیای سازمان ملل نیز بر اهمیت رشد گردشگری به عنوان فرصتی جدید برای توسعه در کشورهای درحال توسعه تأکیددارند. در این راستا شرط لازم توسعه گرا بودن یک کشور است، زیرا یک دولت توسعه گرا می کوشد گردشگری و اقتصاد گردشگری را به یکی از موتورهای محرکه توسعه تبدیل کند، نظیر اتفاقی که در سال های اخیر در ترکیه و مالزی رخ داد. این دولت ها به دلیل توسعه گرا بودن و اولویت دادن به توسعه، اقتصاد گردشگری را هم در خدمت توسعه قراردادند.

به طورکلی در ادبیات توسعه در علوم انسانی، توسعه گرا بودن دولت معنا و مفهوم خاصی دارد. در دهه 1970 م این بحث مطرح شد که کشورهای توسعه یافته غربی مسیری را برای توسعه پیموده اند که الزاماً در کشورهای دیگر قابل تکرار کردن نیست و لذا کشورها باید متناسب با شرایط خود استراتژی توسعه اتخاذ نمایند. به عنوان مثال نقش جامعه و جامعه مدنی و بخش خصوصی و آرستیو کرات ها و حتی فئودال ها در توسعه غرب قابل توجه بوده است، درحالی که در دنیا غیر غربی این نیروها جندان قوی نبوده اند. شاید به همین دلیل است که عده ای می گویند بار اصلی توسعه در این جوامع بر دوش دولت است. ازنظر این عده در دنیای غیر غربی، دولت (و نه جامعه مدنی یا بخش خصوصی) باید و می تواند موتور محرک اصلی و برنامه ریز و راهنمایی نماینده توسعه باشد و برای این کار لازم است دولت توسعه گرا باشد؛ به این معنا که دغدغه اصلی و شماره یک آن توسعه و پای بندی به الزامات آن در داخل و خارج باشد. البته در این مورد بحث های زیادی وجود دارد. به عنوان مثال بعضی نظریه پردازان معتقدند: دولت توسعه گرا برای پیشبرد برنامه های خود ناگزیر باید درجه ای از اقتدارگرایی سیاسی را در پیش گرفته و مانع قدرت دریافت گروه های سیاسی مخالف توسعه گردد. این همان ایده ای بود که نسل اول نظریه پردازان توسعه از آن دفاع می کردند. به باور آن ها توسعه مقدمه دموکراسی است و نه نتیجه آن. ازنظر این عده میزانی از اقتدارگرایی سیاسی نظیر آنچه در مالزی ترکیه و چین شاهد آن هستیم لازمه توسعه گرا بودن دولت است. بعضی دیگر معتقدند: این شکل از توسعه گرایی پایدار نیست و می توان در بلندمدت به ناامنی و بی ثباتی سیاسی منجر گردد و لذا وجود درجه ای از دموکراسی برای ایجاد اجماع در فرایند توسعه مخصوصاً در کشورهای دارای تنوع سیاسی قومی و فرهنگی لازم است. کما اینکه دولت توسعه گرای ترکیه ناگزیر از پرداختن به مسئله نمودها و علوی های شده است. نتیجه آنکه فرمول توسعه و لذا ویژگی های دولت توسعه گرا در جوامع مختلف متفاوت است اما اگر دولتی توسعه گرا باشد اقتصاد گردشگری در آن در کنار سایر حوزه ها مثل صنعت و خدمات و صادرات و غیره به مثابه موتور محرکه توسعه تلقی شده و برای آن برنامه ریزی می گردد.

متأسفانه در ایران اقتصاد نفتی دولت ها را رانتیر بار آورده است، دولت هایی که اولویت اصلی آن ها چگونگی توزیع ثروت (نفتی) در راستای کسب رضایت سیاسی است. این فرایند در پنجاه سال گذشته با افت وخیزهای مختلفی ادامه داشته است. از اصلاحات ارضی در سال 1342 گرفته تا پرداخت یارانه ها در دهه 1380، دغدغه اصلی دولت ها در ایران فارغ از گرایش های سیاسی و ایدئولوژیک آن ها، چگونگی توزیع ثروت حاصل از نفت بوده است. برنامه ریزی های کلان دولت ها و حتی تنظیم مناسبات با دنیا خارج هم ارتباط مستقیمی با این امر داشته است. به عنوان مثال برای یک دولت توسعه گرا ایجاد تنش در روابط خارجی می تواند مضر به حال توسعه باشد درحالی که برای یک دولت توزیع گرا ایجاد تنش می تواند به افزایش قیمت نفت و لذا افزایش درآمدها منجر گردد. پس دولت توزیع گرا ممکن است ایجاد تنش در روابط خارجی را یک بازی عقلانی سودمند برای افزایش درآمدهای خود بداند، درآمدهایی که قرار است در داخل در خدمت تحکیم قدرت و مشروعیت و امنیت آن باشد. البته ممکن است دولت توزیع گرا هم در مواردی درصدد توسعه باشد اما این تمایل و خواست بلندمدت و کلان و به یک معنا استراتژیک نیست. همین طور توسعه درون زا هم در اقتصاد دنیای شده امروز در عمل شدنی نیست و لذا دولت توزیع گرا نمی تواند درصدد توسعه درون زای مستقل از دنیا باشد.

اینکه چرا دولت ها توسعه گرا می شوند دلایل مختلفی دارد. گاهی بحران های بسیار شدید مالی دولت ها را وادار به توسعه گرایی می نماید، نظیر آنچه در برزیل و آرژانتین در دهه 1980 رخ داد. گاهی قدرت دریافت یک گروه یا حزب خاص دارای تمایلات توسعه گرا موجب می گردد دولت توسعه گرا گردد نظیر ترکیه و مالزی یا کره جنوبی و گاهی توسعه لازمه حفظ قدرت سیاسی یک گروه خاص می گردد مثل چین. بخشی از معضل ما در طراحی الگوی توسعه این است که در میان کشورهای نفت خیز مدلی از توسعه بدون اتکا به درآمدهای نفتی وجود ندارد و عمده این دولت ها توزیع گرا و نه توسعه گرا هستند. لذا توسعه گرا شدن این دولت ها ناگزیر به سرنوشت نفت گره خورده است. خوشبختانه یا شوربختانه در چند سال گذشته اتفاقاتی در بازار نفت به وجود آمده که تکیه بر درآمدهای نفتی را به عنوان درآمدهای پایدار و طولانی مدت با تردیدهای جدی روبرو نموده است. مهم ترین اتفاق همانا ظهور نفت شیل یا غیرمتعارف است که کشورهای غربی و درصدد آن ها آمریکا اقدام به فراوری آن می نمایند و علت اصلی کاهش قیمت در چند سال اخیر ذکرشده است. اغلب کارشناسان و تحلیل گران بازار نفت معتقدند: قیمت نفت در چند سال آینده افزایش محسوسی نخواهد داشت و بالا بردن قیمت در چند سال گذشته برای آن بود که فراوری نفت نامتعارف سودمند باشد. عده ای هم معتقدند: اصولاً دوران اهمیت داشتن نفت به عنوان یک کالای راهبُردی در حال سپری شدن است و در سال های پیش رو گاز اهمیت راهبُردی پیدا خواهد نمود. این در حالی است که هزینه های دولتی در ایران و مخصوصاً هزینه های جاری آن و به خصوص حقوق کارمندان و پرداخت یارانه ها در سال های گذشته افزایش یافته و این موجب افزایش هزینه های دولت شده است. لذا دولت نمی تواند در سال های آینده صرفاً به درآمدهای نفتی تکیه کند. پس فارغ از اینکه کاهش درآمدهای نفتی در سال های آینده منجر به ظهور اجماعی درون حاکمیتی درباره توسعه گرایی بگردد یا نگردد، دولت یعنی قوه مجریه ناگزیر از یافتن منابع جایگزین درآمدی است و یکی از این منابع مهم همانا اقتصاد گردشگری است. دولت نمی تواند منتظر اجماع نظر در خصوص توسعه گرایی به جای توزیع گرایی باشد و از همین رو باید برنامه ریزی برای اقتصاد گردشگری را در دستور کار خود قرار دهد.

* مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان

منبع: میراث آریا

به "لزوم برنامه ریزی برای اقتصاد گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم برنامه ریزی برای اقتصاد گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید