مضرات استفاده از سفیدکننده ها

به گزارش وبلاگ بلاگ پو، گروهی از محققان دریافتند هنگامی که بخارات ناشی از سفید کننده ها با ترکیب موجود در سایر پاک کننده ها مخلوط شود می تواند ذرات معلق مضری را ایجاد کند. این مرکبات به لیمونن معروف هستند. این ماده در بیشتر محصولات تمیز کننده، لوازم بهداشتی شخصی و خوشبو کننده های هوا نیز وجود دارد که از نوع خاصی چوب بدست می آید.

مضرات استفاده از سفیدکننده ها

به خودی خود، لیمونن سمی نیست اگرچه قرار دریافت در برابر مقادیر زیاد آن میتواند باعث تحریک پوست، چشم، گلو و ریه ها شود و در صورت قرار دریافت در معرض هوا می تواند به اکسید ترکیباتی بدل شود که برای پوست حساسیت ایجاد می کنند.

از آنجایی که سفید کننده ها و محصولات حاوی لیمونن هر دو در یک محیط استفاده می شوند، مبنی بر گزارشات بدست آمده از تحقیق محققان، مقادیر زیادی از هیپوکلرو اسید و گاز کلر می تواند به سرعت در این محیط ها تولید شود. دانشمندان برای این منظور از یک محفظه مخصوص استفاده کردند که گازهای تولید شده توسط سفید کننده و لیمونن را در آن وارد کردند.

پس از قرار دریافت در معرض نور فلورسنت یا نور خورشید این ترکیبات به منظور تشکیل آیروسلهای آلی ثانویه (SOA)، با یکدیگر واکنش دادند. واکنش اولیه و اصلی حتی در تاریکی و بدون نور انجام شد. SOAها ذرات کوچکی هستند که می توانند به ریه ها رفته و در کوتاه مدت سبب ایجاد علائمی مانند سرفه و تنگی نفس شوند. ذرات کوچک تر نیز می توانند از طریق ریه ها وارد جریان خون شوند. قرار دریافت مداوم در برابر این ذرات می تواند موجب مسائل سلامتی از جمله حملات قلبی و مسائل تنفسی شود. همچنین افراد دارای بیماری های قلبی و آسم در خطر بیشتری نسبت به سایرین قرار دارند.

به گفته یکی از محققین استفاده از سفید کننده های کلردار برای مصارف گوناگون می تواند ترکیبات فرار آلی مانند کلروفرم یا تتراکلرید کربن را تولید کند که ممکن است خطرات سرطان زا برای سلامتی ایجاد کند.

به همین دلیل توصیه می شود در هنگام استفاده از این مواد دقت فراوان کرد یا به جای استفاده از آنها، از شوینده های دوستدار محیط زیست و اکولوژی یا شوینده های ساده مانند سرکه استفاده کرد.

healthline

2121

منبع: خبرآنلاین

به "مضرات استفاده از سفیدکننده ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مضرات استفاده از سفیدکننده ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید