پرسودترین صندوق های ETF بورس کدامند؟

به گزارش وبلاگ بلاگ پو، خبرنگاران : با توجه به افت بازار سرمایه در ماه اخیر صندوق های ETF نیز به تبع این ریزش عملکرد خوبی نداشته اند. این درحالی است که تمامی صندوق های سرمایه گذاری سهامی قابل معامله در بورس بازدهی منفی داشته اند. اما در طرف دیگر صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت قابل معامله در بورس اکثرا بازدهی مثبت داشته اند.

پرسودترین صندوق های ETF بورس کدامند؟

به گزارش وبلاگ بلاگ پو به نقل از دنیای اقتصاد، صندوق های سرمایه گذاری زیر ارزش ذاتی معامله می شوند. صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس به منظور مدیریت حرفه ای وجوه و کسب بازدهی مناسب با تجمیع سرمایه ها و سرمایه گذاری در اوراق بهادار تشکیل شدند. به طور کلی داشتن واحدهای صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در سبد دارایی، تنوع بخشی بالایی در سبد ایجاد می نماید و به سهامداران توصیه می گردد و به دلیل همین تنوع بخشی بالا بسیار مناسب کسانی است که نمی خواهند ریسک سهام منفرد تحمل نمایند یا زمان مدیریت سبد دارایی خود را ندارند و کسانی که فرایند معامله سهام را ترجیح می دهند و نمی خواهند در ازای به دست آوردن تنوع بخشی خود را وارد سازوکار صندوق های سرمایه گذاری نمایند.

بنابراین این صندوق ها می توانند برای آن دسته از سرمایه گذارانی که می خواهند سرمایه گذاری میان مدت یا بلندمدت داشته باشند و در حقیقت قصد نگهداری سرمایه گذاری خود را دارند مناسب باشند. این صندوق ها به صورت آنلاین در بازار سرمایه قابل معامله و خرید و فروش است.

نگاهی به صندوق های ETF

با توجه به افت بازار سرمایه در ماه اخیر صندوق های ETF نیز به تبع این ریزش عملکرد خوبی نداشته اند. این درحالی است که تمامی صندوق های سرمایه گذاری سهامی قابل معامله در بورس بازدهی منفی داشته اند. اما در طرف دیگر صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت قابل معامله در بورس اکثرا بازدهی مثبت داشته اند. با این حال این صندوق ها شاید بازدهی آنچنانی نصیب سرمایه گذاران ننموده اند اما توانسته اند از سرمایه افراد سرمایه گذار محافظت نمایند.

نکته ای که در کنار عملکرد صندوق ها باید به آن توجه کرد حباب مثبت و منفی این صندوق ها است. حباب مثبت یعنی قیمت تابلوی معاملات از قیمت NAV صندوق بیشتر شده است و این مساله برای خریداران ریسک به همراه دارد. حباب منفی هم یعنی قیمت تابلوی معاملات از قیمت NAV صندوق کمتر شده است و این مساله نشان می دهد که صندوق در زیر ارزش ذاتی خود در حال معامله است. در حالت استاندارد خرید در زیر ارزش ذاتی به امید رسیدن قیمت به ارزش ذاتی و کسب سود می تواند استراتژی مناسبی برای ورود به یک سرمایه گذاری باشد.

با مقایسه بین قیمت پایانی صندوق و NAV آن می توان حباب هر صندوق را محاسبه کرد. برای مثال در صندوق های سهامی همچنان دارا یکم بیشترین حباب منفی را دارد اما از وزن حباب منفی در صندوق های ETF سهامی کمتر شده است.

عملکرد و بازدهی صندوق های ETF نشان می دهد در یک ماه گذشته صندوق گنجینه آینده روشن، ارمغان ایرانیان و دارا الگوریتم در صندوق های قابل معامله درآمد ثابت ETF عملکرد بهتری نسبت به صندوق های دیگر داشتند. در بین صندوق های قابل معامله سهامی نیز آسمان آرمانی سهام، توسعه اندوخته آینده، سرو سودمند مدبران با وجود اینکه بازدهی منفی داشته اند اما نسبت به صندوق های دیگر عملکرد به مراتب بهتری داشتند.

صندوق گنجینه آینده روشن: این صندوق با بازارگردانی شرکت نام آشنا تامین سرمایه تمدن در یک ماه اخیر علاوه بر اینکه توانسته از سرمایه افراد محافظت کند بازدهی 16/ 2 درصدی نیز نصیب سرمایه گذاران نموده است. این صندوق کوچک واحد سرمایه گذاری، ارزشی معادل 224 میلیارد تومان دارد. قیمت هر واحد این صندوق هزار تومان است. تملک کل دارایی های این صندوق در دستان حقوقی ها است.

80 درصد سرمایه شرکت در اوراق بدهی و 15 درصد آن در سپرده بانکی سرمایه گذاری شده است و بقیه دارایی در جاهای دیگر. باید اشاره نمود این صندوق پایین تر از ارزش ذاتی اش معامله می گردد که نکته مثبتی برای این صندوق به حساب می آید.

ارمغان ایرانیان: این صندوق با بازدهی 83/ 1 در صندلی دوم در بین صندوق های قابل معامله با درآمد ثابت قرار گرفته است. این صندوق با دارا بودن 188 میلیون واحد سرمایه گذاری ارزشی برابر با 189 میلیارد تومان دارد. قیمت هر واحد این صندوق 1024 تومان است. 100 درصد این صندوق سرمایه گذاران حقوقی هستند. نزدیک به 90 درصد سرمایه این صندوق در اوراق بدهی سرمایه گذاری شده و بقیه سهم کمتری از سرمایه این شرکت دارند.

آسمان آرمانی سهام: این صندوق که یکی از صندوق های قابل معامله سهامی محسوب می گردد توانسته در برابر ریزش بازار مقاومت بیشتری از خود نشان دهد و تنها 59/ 12 درصد از ارزش خود را از دست بدهد. این صندوق با بازارگردانی تامین سرمایه تمدن و مدیریت سبدگردانی آسمان، در اندازه عظیم قابل معامله است. این صندوق 16 میلیون و 690 هزار واحد که ارزش هر کدام از آنها هزار و 500 تومان است، 249 میلیارد کل خالص ارزش دارایی آن است. 91 درصد دارایی این صندوق در سهام سرمایه گذاری شده است و بیشتر هم در صنایع فلزات اساسی و بانک و موسسات است.

صندوق سرمایه گذاری هستی بخش مطلع: بازدهی منفی 79 درصدی خلاصه عملکرد بدترین صندوق قابل معامله سهامی است. این صندوق در ماهی که گذشت پابه پای شاخص حرکت کرد و سرمایه گذاران خود را اساسی متضرر کرد. مدیر این صندوق کارگزاری مطلع است. همچنین این صندوق در اندازه عظیم قابل معامله است که ارزش هر واحد آن 6 هزار تومان است.

منبع: اقتصادنیوز

به "پرسودترین صندوق های ETF بورس کدامند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرسودترین صندوق های ETF بورس کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید