گزارش خواندنی از لشکر هواپیماهای خاموش!

به گزارش وبلاگ بلاگ پو، این روز ها آسمان در سراسر جهان به طرزی غیرعادی خلوت شده و همان طور که اطلاع دارید این مسئله از شیوع بحران کرونا در کشور های مختلف سرچشمه می گیرد؛ چرا که بسیاری از هواپیما های مسافربری قادر به ارائه سرویس و حضور در راستا های هوایی نیستند.

گزارش خواندنی از لشکر هواپیماهای خاموش!

به گزارش وبلاگ بلاگ پو به نقل از بلومبرگ، چنین مسئله ای ایرلاین های بین المللی را با مشکل نسبتا جدیدی روبرو ساخته است، زیرا آن ها مجبورند هزاران هواپیمای پارک شده بر روی باند فرودگاه ها، داخل آشیانه ها و... را به منظور شروع به کار مجدد در زمان نامعلوم، به طور مداوم آماده و ایمن نگاه دارند. تحت چنین شرایطی که بیش از 16 هزار هواپیمای مسافربری در سطح دنیا زمین گیر شده اند، پیدا کردن فضای پارک مناسب برای حدود 62 درصد از هواپیما های غول پیکر دنیا به علاوه نگهداری صحیح و به موقع از آنها، ناگهان به اولویت اول شرکت های هواپیمایی بین المللی تبدیل شده است.

در حقیقت مسئله اینجاست که هواپیما ها قادر نیستند به راحتی و پس از توقف طولانی مدت وارد سرویس شده و به ارائه خدمت بپردازند؛ آن ها احتیاج به تعمیرات و توجهات فراوان، از نگهداری سیستم هیدرولیک و سامانه کنترل پرواز گرفته تا حفاظت در برابر هجوم حشرات و جوندگان و به ویژه لانه سازی پرندگان دارند.

مسئله بعدی رطوبت است که می تواند موجب خرابی و خوردگی قطعات شود. همچنین هواپیما ها در حالت پارک شده نیز معمولا سرشار از سوخت می شوند تا در برابر تکان های ناشی از باد های شدید و خرابی باک محافظت شوند که این امر احتمال بروز آتش سوزی و انفجار را افزایش خواهد داد. طبق گفته آنان بهاسکار مدیر اجرایی یک شرکت تعمیر و نگهداری هواپیما در دهلی نو، هیچ کس گمان نمی کرد که چنین حجمی از نگهداری و حفاظت برای هواپیما ها ناگهان به وجود بیاید. وی می افزاید: فضای پارک نیز یک مشکل است و این ها همه به کابوس های ما در بحث نگهداری از این وسایل نقلیه غول پیکر بدل شده اند.

در حال حاضر و بر طبق آمار ارائه شده از سوی بعضی منابع، شمار هواپیما های مسافربری که در حال ارائه سرویس هستند به کمترین میزان طی 26 سال اخیر رسیده است؛ بنابراین مدیریت یک چنین حجم بزرگی از هواپیما های زمین گیر شده برای صنعت هوانوردی بین المللی که پیش از این نیز دچار مسائل فراوان بود، بسیار سخت و هزینه بر است. سازمان بین المللی حمل ونقل هوایی هشدار داده که بالغ بر سیصد و سی میلیارد دلار از درآمد صنعت هوانوردی مسافری کاسته شده و 25 میلیون شغل مرتبط در سراسر دنیا در معرض خطر نابودی قرار دارند.

بعضی ایرلاین ها در حال تهیه و اشغال فضا های خالی تاسیسات نگهداری هواپیما در زمین های بایر نظیر بیابان های استرالیا و صحرای موجاوه در امریکا هستند. تنها در فرودگاه آمستردام حدود 200 هواپیما روی باند یا در گیت ها پارک شده اند. همچنین هولدینگ خطوط هوایی ایالات متحده نیز اعلام نموده که در آینده نزدیک انتظار دارد حدود 400 هواپیمای این شرکت در فرودگاه های شیکاگو و نیویورک زمین گیر شوند.

هزینه پارکینگ در هر فرودگاه نیز نسبت به فرودگاه دیگر متفاوت است؛ به عنوان مثال هزینه پارک در فرودگاه های هند به ازای هر دستگاه هواپیمای غول پیکر معادل هزار دلار خواهد بود و برای شرکتی که تعداد پرشماری هواپیمای کوچک و بزرگ را در اختیار دارد، می تواند دست کم 12.5 میلیون دلار برای 6 ماه هزینه در پی داشته باشد. این مبلغ جدا از هزینه های سنگین تعمیر و نگهداری هر یک از هواپیما ها خواهد بود. در صورت عدم ارائه تخفیف و سوبسید از سوی دولت ها، چنین مخارج هنگفتی می تواند به ورشکستگی بعضی شرکت های هواپیمایی منجر شود.

خطوط هوایی اتحاد در شهر ابوظبی اعلام نموده که مهندسان و نیرو های متخصص به صورت شبانه روزی مشغول تعمیر و نگهداری لشکر هواپیما های پارک شده این شرکت هستند و کار هایی شامل روشن کردن و افزایش دور موتورها، چک کردن سامانه کنترل پرواز و پوشاندن حسگر ها و موتور ها با کاور های مخصوص جهت جلوگیری از ورود سنگ و خاک را به طور مداوم انجام می دهند. به علاوه مسئولین این شرکت اظهار داشتند که حدود 200 نفر خدمه نیز در هر شیفت کاری مشغول تمیز کردن کابین و فضای داخلی هواپیماها، شستشوی فرش ها و... هستند.

از سوی دیگر تایر ها نیز احتیاج به توجه و نگهداری مداوم دارند؛ طبق اظهارات یکی از مسئولین شرکت هوایی کانتاس، کلیه هواپیما های کوچک و بزرگ احتیاج به چرخش تایر ها به وسیله یدک کشیدن و یا جک زدن دارند تا بدین وسیله تمام سطوح لاستیک ها به مقدار یکسان در تماس با زمین قرار گرفته و از خرابی تایر جلو جلوگیری شود.

همچنین بخش هایی از اتصالات فلزی و متعلقات چرخ ها هم احتیاج به روان کاری با روغن هیدرولیک دارند. قرار دادن کیسه های حاوی مواد جاذب رطوبت سیلیکایی درون موتور ها نیز امری لازم است تا این بخش های مهم را خشک نگه دارند؛ سپس تمام منافذ موتور ها را به وسیله کاور های ویژه می پوشانند تا مانع نفوذ حشرات و لانه سازی پرندگان شوند. جالب است بدانید که در حال حاضر 200 دستگاه هواپیمای مسافربری شرکت کانتاس در فرودگاه های استرالیا پارک شده اند.

بر اساس بعضی گفته های مسئولین شرکت های هواپیمایی میزان زمین گیر شدن هواپیما ها در حال گسترش بوده و طی هفته های آینده یافتن تاسیسات و فضای نگهداری مناسب برای این وسائط حمل ونقل غول پیکر کار بسیار سخت تری خواهد شد. تحت چنین شرایطی تقاضای رو به رشد برای خرید هواپیما که از سوی بعضی شرکت های هندی، اندونزیایی، ویتنامی، مالزیایی و... پیش از بحران کرونا به وقوع پیوسته بود، ناگهان متوقف شده و سفارش های آینده شرکت های بویینگ و ایرباس را تحت تأثیر بسیار شدید قرار داده است.

شرکت finnair oyj که بسکمک از هواپیما های خود را در هلسینکی متوقف ساخته است، اعلام نموده خدمه فنی این شرکت طبق دوره های زمانی تعیین اقدام به قطع و وصل باتری ها نموده و طی هر ماه کار های بیشتری همچون برداشتن کاورها، استارت موتورها، بررسی سامانه تهویه و سیستم ضد یخ را انجام می دهند. سیستم ترمز ها نیز احتیاج به بررسی همه روزه داشته و هر هواپیما به حدود 10 تا 12 chock (مانع قرارگیرنده در جلو و پشت چرخ ها جهت جلوگیری از حرکت هواپیما) دارد؛ با توجه به تعداد بالای هواپیما های متوقف شده، حالا دیگر تهیه chock به تعداد کافی نیز یکی از دغدغه های شرکت ها به حساب می آید.

در پایان لازم است به اطلاع برسانیم که شاید بسکمک از شرکت ها قادر به پرداخت هزینه های نگهداری از هواپیما های پارک شده برای کوتاه مدت باشند، اما اگر شرایط نابسامان ناشی از بحران کرونا همچنان تداوم داشته باشد، به هیچ وجه تعیین نیست که آینده صنعت هواپیمایی بین المللی و بسکمک از شرکت ها و مشاغل موجود در این عرصه چه سرنوشتی پیدا خواهند کرد. باید منتظر ماند و دید که آیا دولت ها به کمک شرکت های هواپیمایی خواهند آمد تا جلوی ورشکستگی این صنعت بزرگ را بگیرند یا خیر؟

منبع: فرارو

به "گزارش خواندنی از لشکر هواپیماهای خاموش!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش خواندنی از لشکر هواپیماهای خاموش!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید