گورستان خالد نبی؛ قبرهایی شبیه به آلت تناسلی!

به گزارش وبلاگ بلاگ پو، گورستان خالد نبی در منطقه کوهستانی و در فاصله 90 کیلومتری شمال شرقی شهرستان گنبد کاووس واقع شده که برای زیارتگاه و سنگ قبرهای خاصش مشهور است.

گورستان خالد نبی؛ قبرهایی شبیه به آلت تناسلی!

گورستان خالد نبی در شرق بقعه عالم بابا و بر روی یک رشته تپه های ماهوری وسیع، با منظره خیره نماینده و عجیبی واقع شده است که به نظر می رسد بیش از 600 سنگ قبر درآن وجود دارد که سنگ قبرهای آن به شکل استوانه هایی به ارتفاع 2 متر (حداقل 0.5 و حداکثر 5 متر) و با قطری بیش از 50 سانتی متر و وزنی بالغ بر 2 تن بصورت ایستاده که از سنگ یک پارچه حجاری شده و تراشیده شده است. عموم سنگ مزارهای خالد نبی بدون کتیبه و نوشتار هستند و تمامی آنها به شکل های مختلف انسانی و تجریدی تراش خورده اند و اگر سنگ مزاری دارای کتیبه باشد غیر ماهرانه و تقلیدی ناشیانه از سنگ مزار های قدیمی و کتیبه آن بسیار مختصر و در حد معرفی فرد متوفی است.

نمایی از منطقه گورستان خالد نبی

سنگ مزارهای استوانه ای بلند، مستقیم و عمود به شکل آلت مردان ساخته اند، که احتمالاٌ مخصوص گور مردان بوده است. بدنه و مقطع آنها مدور که گاهی با شکلی شبیه شمع کوچک حجاری شده است. بعضی از آنها در انتهای به شکل شبکلاه یا کلاه خود تراشیده اند. ارتفاع آنها حداقل یک متر تا حداکثر پنج متر و ارتفاع مرئی آنها از سطح زمین در این گروه از سنگ مزارها از حداقل 60 سانتی متر تا حداقل 4 متر می باشد. این نوع سنگ مزارها اغلب یک خط عمودی را نمایش می دهد.

سنگ مزارهایی صلیبی شکل و یا بصورت نیم کره و شبیه دو پستان عظیم نیز ساخته شده اند که احتمالاٌ مخصوص گور زنان بوده است. اندازه آنها کوتاهتر از سنگ مزارهای گروه اول و مقطع آنها مستطیل شکل می باشد. و در قسمت پهن و گرد که از بالا به پایین آویخته شده است. نمونه هایی از آنها انسان هایی را در ذهن تداعی می نمایند که ایستاده و دست به کمر زده اند.

موقعیت جغرافیایی گورستان خالد نبی بر روی نقشه

راه های دسترسی به گورستان خالد نبی

گورستان و زیارتگاه خالد نبی در یک منطقه کوهستانی و در فاصله 90 کیلومتری شمال شرق شهرستان گنبد کاووس و 55 کیلومتری شمال شرق شهرستان کلاله و 6 کیلومتری روستای گچی سو - نزدیک آی تمر از توابع بخش مراوه تپه و بر فراز قله کوه گوگجه داغ واقع شده است. قله کوه گوگجه داغ که در بین مردم به قله قدرت یاگوج به زبان ترکی نیز معروف است، حدود 700 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. رشته کوه گوگجه داغ از مشرق به کوه های بابا شملک و از شمال و غرب و جنوب به هزار دره اطراف پیوسته است.

راه ارتباطی زیارتگاه خالد نبی کوهستانی بوده، ولی به وسیله کلاله و تمرقره قوزی تا آن محل راه دشواری نیست. به دلیل دوری راه و فقدان وسیله نقلیه و کمبود تسهیلات رفاهی در محل و همچنین گرمای شدید تابستان و سرمای زمستان، بهترین زمان برای ملاقات از آن، ماه های فروردین و اردیبهشت است.

در نزدیکی و پایین تر از بقعه خالد نبی، بقعه های عالم بابا و چوپان عطا و دره ای بنام پنج شیر و همچنین چشمه خضر دندان قرار دارند. طبق روایات رایج بین اهالی، عالم بابا پدر همسر خالد نبی و چوپان عطا، شبان خالد نبی یا یکی از اولیای گمنام یا یکی از همراهان وی بوده است، که همگی آنها مورد توجه و احترام ترکمن ها هستند.

در قسمت شرق بقعه چوپان عطا و پیوسته به آن و بر روی یک رشته تپه ماهورهای خاکی که ارتفاع آنها به مراتب کمتر از ارتفاع محل مرقد خالد نبی است، گورستان عظیمی دیده می شود که حدود 600 سنگ مزارهای استوانه ای تا ارتفاع حداکثر 2 متر در آن دیده می شود.

یکی از سنگ قبرهای گورستان خالد نبی

تاریخچه گورستان خالد نبی

گورستان خالد نبی قدمتی بیش از هزار سال دارد که به دوران پارینه سنگی باز می شود. در کنار گورستان خالد نبی، زیارتگاه خالد نبی، بقعه عالم بابا و چوپان آتا در نزدیکی هم قرار گرفته اند.

سنگ قبرهای گورستان خالد نبی

آتش سوزی و تخریب گورستان خالد نبی

متاسفانه با تمامی این اوصاف، این مکان در مقاطع گوناگون مورد تخریب قرار گرفته است. تخریب هایی مانند شکستن سنگ ها که در پی کم توجهی به گورستان خالد نبی، به عنوان یک اثر ملی، بخش های بسیاری از آن را شامل شده است. آخرین مورد نیز مربوط به رخ دادن آتش سوزی در محوطه این قبرستان است.

این آتش سوزی که در 16 شهریور 1396 رخ داد، در حدود 3 هکتار از مساحت این منطقه را سوزاند. در پی این آتش سوزی تعدادی از تندیس های سنگی نیز به کام آتش کشیده شدند و در نتیجه، چهره تلخی از این مکان زیبا برجای ماند. گزارشات حاکی از آن است که کارکنان مجموعه به همراه ساکنین محلی توانستند آتش را مهار نمایند. طبق معمول نیز خبرهای ضد و نقیضی در این رابطه دست به دست شده و علت و عوامل مشخصی برای وقوع چنین فاجعه ای بیان نشده است.

گورستان خالد نبی بعد از آتش سوزی سال 1396

کلام آخر

گورستان خالد نبی بی شک یکی از اسرارآمیزترین نقاط ایران است و باید بگوییم ایران یکی از کشورهای بی نظیر در جهان با پتانسیل بالای گردشگری است ولی توجه ناکافی به بخش عظیم و مهم گردشگری باعث شده که تخریب اماکن قدیمی و تاریخی زیاد مورد توجه مسئولان قرار نگیرد. امیدواریم در آینده نزدیک، صنعت گردشگری بتواند توسعه پایداری داشته باشد و شاهد رسیدگی و توجه بیشتر مردم و مسئولین به این مناطق باشیم.

منابع: کجارو، ویکی پدیا، مکان بین

گروه گردشگری وبلاگ بلاگ پو

منبع: ستاره

به "گورستان خالد نبی؛ قبرهایی شبیه به آلت تناسلی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گورستان خالد نبی؛ قبرهایی شبیه به آلت تناسلی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید