یکه تازی بورس در اقتصاد ایران

به گزارش وبلاگ بلاگ پو، خبرنگاران: میانگین روزانه حجم معاملات بازار سرمایه در یک ماهه منتهی به 25 خرداد 99 یعنی طی 19 روز کاری، 9.8 میلیارد سهم بوده که میانگین روزانه ارزش معاملات را به 9.5 هزار میلیارد تومان رسانده است.

یکه تازی بورس در اقتصاد ایران

به گزارش وبلاگ بلاگ پو به نقل از مهر، بورس همچنان جذاب است و در جذب نقدینگی پیروز. بازاری چند هزار میلیارد تومانی که روزهای خوش خود را با جذب بخش عمده ای از نقدینگی های سرگردان در اقتصاد ایران به شب می رساند.

از ابتدای امسال، امپراطوری بورس در حال گسترش است و دامنه سودآوری اش شرکت های خرد و کلان بسیاری را در بر گرفته است. فرایند شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران از اول فروردین ماه امسال تا 26 خردادماه به خوبی نشان می دهد که شاخص دامنه یک میلیون و 200 هزار واحدی را هم رد نموده و ارزش بازار در انتها معاملات روز 26 خردادماه، به 4,496 هزار میلیارد تومان رسیده است. این یعنی چیزی حدود دو برابر نقدینگی.

آخرین رقمی که بانک مرکزی به عنوان نقدینگی اعلام نموده چیزی حدود 2,600 هزار میلیارد تومان بوده و حال برآوردهای معاونت آنالیز های اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران حکایت از آن دارد که ارزش بازار بورس در انتها معاملات روز دوشنبه هفته ای که رو به انتها است (26 خرداد) به 4,496 هزار میلیارد تومان رسیده است.

آنگونه که آمار نشان می دهد، بازدهی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در 25 خردادماه امسال نسبت به روز مشابه ماه قبل از رشد 16.5 درصدی داشته و در عین حال، این شاخص در 87 روز نخست سال 99 نسبت به انتها سال 98 چیزی حدود 130 درصد رشد داشته است.

مروری بر عملکرد شاخص 30 شرکت عظیم بورسی نیز در طی 87 روز نخست حکایت از آن دارد که بازدهی نسبت به انتها سال قبل 172 درصد بوده و در عین حال، بازدهی شاخص بازار اول نیز طی همین مدت، 146 درصد به ثبت رسیده است.

از سوی دیگر، میانگین روزانه حجم معاملات بازار بورس در یک ماهه منتهی به 25 خرداد 99 یعنی طی 19 روز کاری، 9.8 میلیارد سهم بوده که میانگین روزانه ارزش معاملات را به 9.5 هزار میلیارد تومان رسانده است.

نکته حائز اهمیت در این میان آن است که به طور میانگین، روزانه 1.26 میلیون معامله صورت گرفته است؛ اما همین اعداد و ارقام در یک ماهه منتهی به 25 اردیبهشت سال 99 یعنی ظرف 22 روز کاری حکایت از انجام معامله روزانه 8.9 میلیارد سهم به طور میانگین دارد که بر این اساس، میانگین روزانه ارزش معاملات را به 10.2 هزار میلیارد تومان رسانده است که کاهش 6.8 درصدی را به ثبت رسانده است.

همچنین میانگین روزانه تعداد معاملات در یک ماهه منتهی به 25 اردیبهشت 99 نیز حکایت از آن دارد که 1.36 میلیون معامله به طور میانگین صورت گرفته است که نسبت به ماه قبل 7.3 درصد کاهش داشته؛ این در حالی است که میانگین روزانه حجم معاملات نیز در خرداد نسبت به اردیبهشت، 10 درصد رشد را به ثبت رسانده است.

آنالیز ها حکایت از آن دارد که از اردیبهشت ماه 99 تا به امروز، به طور متوسط بازدهی شرکت های عظیم بورسی بیش از شرکت های کوچک بوده است که فرایند آن در نمودار زیر قابل مشاهده است.

در این میان نکته ای که بیش از هر چیز دیگری خودنمایی می نماید، تأمین اقتصادی به وسیله بازار سرمایه است. بسیاری بر این باورند که هر چند که رشد بازار سرمایه و شاخص، در طول عمر فعالیت بورس بی سابقه بوده است، اما به هر حال، به این میزانی که بورس رشد نموده، تأمین اقتصادی از بازار سرمایه برای بخش های مختلف اقتصاد ایران، پرسرعت نبوده است.

در این میان نوع تأمین اقتصادی سرمایه ای در دو ماهه نخست سال 99 بالغ بر 63 هزار میلیارد تومان بوده؛ در حالی که در مدت مشابه سال قبل، این رقم، تنها 4 هزار میلیارد تومان بوده است.

همچنین تأمین اقتصادی از بخش بدهی نیز 0.4 هزار میلیارد تومان در دو ماهه 98 بوده که در سال 99 و در مدت مشابه به 8.2 هزار میلیارد تومان رسیده است؛ بنابراین حسابی سرانگشتی حکایت از آن دارد که در دو ماهه نخست سال گذشته تنها 4.5 هزار میلیارد تومان از بازار بدهی تأمین اقتصادی و تجهیز منابع صورت گرفته که در مدت مشابه سال 99 به 71.3 هزار میلیارد تومان رسیده است.

پس در نهایت، رشد تأمین اقتصادی بازار سرمایه در دو ماهه نخست سال 99 نسبت به مدت مشابه سال قبل 1470 درصد رشد داشته است. در دو ماهه نخست سال 99 عوامل اصلی تشکیل دهنده بازار سرمایه را تأمین اقتصادی، صندوق ها با سهم 67 درصد، عرضه اولیه با سهم 13 درصد و اوراق با سهم 12 درصد تشکیل داده اند؛ ضمن اینکه دو عامل مهم افزایش منابع سرمایه ای، افزایش قابل توجه ارزش صندوق ها از 3 به 47.8 هزار میلیارد تومان بوده که رشد 15 برابری را نشان می دهد.

همچنین افزایش عرضه اولیه در بورس و فرابورس از حدود 0.46 به 9.2 هزار میلیارد تومان رسیده است که رشد 20 برابری داشته است. در عین حال کارنامه سازمان بورس و اوراق بهادار نشان می دهد که هفت هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی با سهم 85 درصدی منتشر شده و در عین حال، سهم انتشار اوراق اجاره و سلف موازی استاندارد نیز به ترتیب 1.2 هزار میلیارد تومان و سهم 15 درصدی بوده است.

طی دو ماهه نخست سال 99 ارزش عرضه اولیه سهام شرکت های در بورس و فرابورس، حدود 1.7 برابر کل عرضه اولیه سال 98 بوده و سهم آن نیز از تأمین اقتصادی سرمایه ای نسبت به دو ماهه نخست سال 98 از 11 درصد به 14 درصد رشد یافته است.

منبع: اقتصادنیوز

به "یکه تازی بورس در اقتصاد ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یکه تازی بورس در اقتصاد ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید