اعضای هیأت انتخاب جشنواره فیلم فجر

به گزارش وبلاگ بلاگ پو، به هرحال کمیته انتخاب باید این مشاوره را به فیلمساز بدهد و به آن ها بگوید که اگر احساس می کنند فیلمشان مورد هجمه قرار می گیرد و در اکران آسیب می بیند به او گوشزد کنند.

اعضای هیأت انتخاب جشنواره فیلم فجر

ظهر دیروز ابراهیم داروغه زاده دبیر سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر فهرست اعضای هیأت انتخاب جدید ترین دوره جشنواره فیلم فجر را گفت؛ جشنواره ای که بهمن ماه امسال برگزار می گردد و این روز ها بحث هایی در مورد مکان برگزاری آن هم به راه افتاده است. چهره رکورددار حاضر در هیأت انتخاب این دوره حسین کرمی است که چندین دوره عضو هیأت انتخاب جشنواره فیلم فجر بوده است.

غیر از او محمد احسانی که سابقه مدیریت شبکه های تماشا، نمایش و نسیم در کارنامه اش دیده می گردد هم از چهره هایی است که پیش از این در جشنواره فجر به انتخاب فیلم ها پرداخته است. دیگر چهره های حاضر در این فهرست همایون اسعدیان (فیلمنامه نویس، تهیه کننده، کارگردان و رئیس هیأت مدیره خانه سینما)، محمود اربابی (فیلمنامه نویس، عضو شورای پروانه ساخت و معاون توسعه فناوری و مطالعات سازمان سینمایی) و رضا درستکار (منتقد) هستند که آن ها هم پیش از این جزو اعضای هیأت انتخاب بوده اند.

اما در این بین چهره های دیگری هم به چشم می خورند که نامشان برای اولین بار در این هیأت دیده می گردد. از جمله سید محمود رضوی (تهیه کننده سینما و عضو شورای صنفی نمایش) و یلدا جبلی (فیلمنامه نویس، تدوینگر و کارگردان سینما). باید دید امسال انتخاب ها چه سمت و سویی پیدا می کند و چه فیلم هایی می توانند به گردونه رقابت جشنواره فجر وارد شوند و چه فیلم هایی از حضور در آن بازمی مانند.

یک رویداد سرنوشت ساز

سید غلامرضا موسوی تهیه کننده سینما که در دوره های پیشین جشنواره فیلم فجر عضو هیأت انتخاب بوده است درباره تجربه اش از انتخاب فیلم ها می گوید: جشنواره ملی فیلم فجر بزرگ ترین جشنواره ای است که در کشور برگزار می گردد.

جشنواره ای که تقریباً همه مردم نسبت به آن آشنایی دارند و جزو معدود جشنواره هایی است که تمام کسانی که اهل سینما هستند به آن توجه می کنند. همچنین جزو معدود جشنواره هایی است که فیلم هایی که در آن نمایش داده می گردد به اندازه 10 جشنواره خارجی به تماشا گذاشته می گردد.

در جشنواره های خارجی حداکثر 3 یا 4 نمایش عمومی داریم، اما در جشنواره فجر با اینکه تهیه کنندگان خیلی هم علاقه مند نیستند، اما گاهی از 14 تا 20 نمایش مختلف برای هر فیلم اتفاق می افتد. موسوی اضافه می کند: یکی از ویژگی های جشنواره فجر این است که می تواند بر سرنوشت هنرمندان و کسانی که در آن شرکت می کنند و فیلم هایشان تأثیر بگذارد.

این جشنواره می تواند اثر منفی هم روی فیلم ها بگذارد. اثر مثبتش برمی گردد به بخش جذابیت و شهرتی که برای فیلم ها به ارمغان می آورد. بخش منفی آن هم برمی گردد به دسته بندی ها و گروه بندی هایی که معمولاً در سیستم سیاسی وجود دارد که ممکن است باعث قربانی کردن فیلم ها بگردد؛ بنابراین جشنواره فیلم فجر موقعیت ویژه ای دارد. هم به لحاظ ارزش هایی که دارد و هم به لحاظ معایبش.

علاوه بر این چند سالی است که فیلم های جشنواره فیلم فجر در استان ها برای مردم هم نمایش داده می گردد. یعنی فیلم های منتخب بخش مسابقه جشنواره در مراکز 30 استان و هر استان حداقل 3 نمایش دارد. کمتر جشنواره ای در دنیا این ویژگی را دارد. مجموعه این اتفاقات باعث می گردد که این جشنواره بسیار مهم و مورد توجه باشد.

یک رقابت پر افت و خیز

غلامرضا موسوی در ادامه گفت وگویش تأکید می کند: طبیعتاً در مقابل فیلمسازانی که بسیار رغبت دارند در این جشنواره شرکت کنند، بعضی نیز به دلایل کاملاً قابل فهم و از جمله برخورد های غیرموجه ترجیح می دهند درجشنواره شرکت نکنند.

به همین دلیل کمیته انتخاب طبیعتاً وظیفه سنگینی دارد. چون انتخاب هایشان می تواند بر سرنوشت فیلمساز ها تأثیر بگذارد. گاهی انتخاب نکردن فیلم می تواند به فیلمساز کمک کند. البته این اتفاق باید با مشورت خود فیلمساز صورت بگیرد. بعضی فیلم ها اگر در جشنواره فجر انتخاب نمی شدند می توانستند براحتی اکران عمومی شوند.

اما نمایش فیلم ها در جشنواره باعث می گردد جماعتی به دلایلی بیشتر سیاسی به فیلم و فیلمساز حمله کنند و تعابیری بسازند که اغلب منطقی نیستند.

به هرحال کمیته انتخاب باید این مشاوره را به فیلمساز بدهد و به آن ها بگوید که اگر احساس می کنند فیلمشان مورد هجمه قرار می گیرد و در اکران آسیب می بیند به او گوشزد کنند. کمیته انتخاب معمولاً نگاه های متفاوتی دارند و هنگام داوری متفاوت تر هم می گردد. معمولاً چند فیلم اول و اصلی خیلی ساده انتخاب می شوند. بعد از 10 تا 12 فیلم، انتخاب فیلم های بعدی نسبی می گردد و بعضی مواقع فیلم هایی باید انتخاب گردد که نمی گردد.

موسوی در ادامه گفت: دبیر جشنواره باید لباس آهنی بپوشد تا در مقابل تیر هایی که دشمنان سینمای ایران روانه فیلمساز می کنند بایستد و به نحوی با این سیستم مقابله کند. در سال های گذشته متأسفانه این اتفاق نیفتاده است؛ اتفاقی که می تواند کیفیت این جشنواره را افزایش بدهد.

منبع: روزنامه ایران

منبع: فرادید

به "اعضای هیأت انتخاب جشنواره فیلم فجر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعضای هیأت انتخاب جشنواره فیلم فجر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید