مالیات نقل و انتقال املاک

به گزارش وبلاگ بلاگ پو، برای محاسبه ارزش معاملاتی املاک و در نتیجه معین مالیات نقل و انتقال املاک فاکتورها و پارامترهایی از جمله مساحت عرصه، مساحت بنا، قدمت بنا یا سال ساخت و ... با توجه به نوع ملک دخالت دارند.

مالیات نقل و انتقال املاک

مالیات نقل و انتقال ملک، نوع دیگر مالیات بر درآمد املاک است که شامل مالیات انتقال حق واگذاری (سرقفلی)، مالیات بر درآمد حاصل از ساخت و فروش املاک (نوساز) و مالیات بر درآمد رضایت مالک یا حق مالکانه می گردد. در وبلاگ بلاگ پو نحوه محاسبه مالیات نقل و انتقال املاک شرح داده شده است.

محاسبه ارزش معاملاتی املاک چگونه است؟

در محاسبه ارزش معاملاتی املاک و در نتیجه مشخص مالیات نقل و انتقال املاک فاکتورها و پارامترهایی با توجه به نوع ملک دخالت دارند.

مساحت عرصه، مساحت بنا، قدمت بنا یا سال ساخت، نوع اسکلت بنا، تاسیسات و تجهیزات به کار رفته، نوع استفاده و کاربری و محل وقوع ملک از جمله عواملی هستند که بر محاسبه ارزش معاملاتی املاک و مشخص مالیات نقل و انتقال تاثیر می گذارد. همانطور که اشاره شد مالیات نقل و انتقال ملک به سه مالیات تقسیم می گردد.

مالیات انتقال حق واگذاری املاک (سرقفلی)

یکی از انواع مالیات نقل و انتقال املاک است که براساس آن انتقال محل واگذاری محل به ماخذ وجوه دریافتی مالک یا صاحب حق به نرخ 2 درصد در تاریخ واگذاری مالکان ملک یا صاحبان حق، مشمول مالیات می شوند.

حق واگذاری در واقع حق کسب، پیشه یا حق تصرف محل یا حقوق ناشی از موقعیت تجاری محل است.

مالیات بر درآمد حاصل از ساخت و فروش املاک چیست؟

درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی(شرکت ها و موسسات) ناشی از ساخت و فروش هر نوع ساختمان، مشمول مقررات مالیات بر درآمد صاحبان مشاغل اشخاص حقوقی خواهد بود.

همچنین اولین نقل و انتقال ساختمان های مذکور علاوه بر مالیات نقل و انتقال قطعی، مشمول مالیات علی الحساب به نرخ 10 درصد به ماخذ ارزش معاملاتی ملک مورد انتقال است.

شایان ذکر است شهرداری ها موظف هستند همزمان با صدور پروانه ساخت و در هنگام صدور سرانجام کار مراتب را به منظور تشکیل پرونده مالیاتی به اداره امور مالیاتی گزارش نمایند.

مالیات بر درآمد رضایت مالک یا حق مالکانه

مالک یا مالکان بابت اعلام رضایت نسبت به انتقال حق واگذاری محل (سر قفلی) اجاره بدون انتقال سرقفلی و تغییر شغل، مشمول مالیات به نرخ دو درصد هستند. مؤدیان موضوع این نوع مالیات مکلف هستند، اظهارنامه مالیاتی خود را در مورد حق واگذاری محل تا 30 روز پس از انجام معامله و در سایر موارد تا آخر تیرماه سال بعد به انضمام مدارک مربوط به اداره امور مالیاتی محل وقوع ملک تسلیم و مالیات متعلقه را طبق مقررات پرداخت نمایند. عدم تسلیم اظهارنامه در موعد مقرر، مشمول جریمه ای معادل 10 درصد مالیات متعلق می گردد که غیر قابل بخگرددگی است. همچنین، عدم پرداخت مالیات در موعد مقرر مشمول جریمه ای معادل 2.5 درصد مالیات به ازای هر ماه دیرکرد پس از اتمام سررسید مشخص می گردد.

در مورد مؤدیانی که مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی هستند مبلغ مندرج در اظهارنامه از تاریخ انقضای مهلت تسلیم آن و نسبت به مابه اختلاف از تاریخ مطالبه، همچنین در مورد مؤدیانی که از تسلیم اظهارنامه خودداری نموده یا اصولاً مکلف به تسلیم اظهارنامه نیستند؛ مهلت تسلیم اظهارنامه پرداخت مالیات حسب مورد است.

مدارک لازم جهت نقل و انتقال املاک

استعلام دفاتر اسناد رسمی با ذکر نام خریدار، تصویر سند مالکیت و بنچاق، تصویر شناسنامه و کارت ملی فروشنده و خریدار، تصویر سرانجام کار، تصویر پروانه تخریب، نوسازی و عدم خلاف در مورد املاک در دست ساخت، تصویر صورت مجلس تفکیکی، تصویر اسناد اجاری(رسمی یا عادی)، تصویر گواهی واریز مالیات بر ارث، تصویر وکالت نامه در صورت مراجعه به وکیل، تصویر مباینه نامه یا قولنامه در مورد انتقال حق واگذاری محل از جمله مدارکی هستند که برای نقل و انتقال املاک لازم هستند.

منبع: پیام دلتا

به "مالیات نقل و انتقال املاک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالیات نقل و انتقال املاک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید