اندیشکده، آمریکن اینترپرایز: دولت آمریکا و بحران عدم اعتماد عمومی

به گزارش وبلاگ بلاگ پو، شاخص اعتماد در جامعه آمریکا به ویژه اعتماد به نهادهای دولتی در میان مردم این کشور طی ده های گذشته به شدت کاهش یافته و به دلیل عملکرد دولتمردان آمریکایی به یکی از کم اهمیت ترین موضوعات مطرح در میان دغدغه های زندگی مردم کشور آمریکا تبدیل شده است.

اندیشکده، آمریکن اینترپرایز: دولت آمریکا و بحران عدم اعتماد عمومی

اندیشکده آمریکن اینترپرایز با اشاره به نتایج نظرسنجی های صورت گرفته توسط مرکز تحقیقاتی و افکارسنجی پیو تأکید کرد که اعتماد در سطح جامعه آمریکا به شدت رو به کاهش است به ویژه اعتماد به نهادها و مؤسسات دولتی در این کشور. با این وجود گرایش مردم آمریکا به شبکه های اجتماعی و کسب وکارهای فضای مجازی افزایش یافته است.

بنا بر این گزارش، طی سال های گذشته میزان اعتماد مردم آمریکا به نهادهای دولتی و فدرال این کشور از 73 درصد در دولت آیزنهاور به 17 درصد در زمان فعلی کاهش یافته است و بیشترین میزان کاهش اعتماد در دولت های جانسون، نیکسون و جرج بوش پسر رخ داد و پایین ترین میزان اعتماد مردم به نهادهای دولتی 10 درصد و در دوره نخست ریاست جمهوری باراک اوباما به ثبت رسیده است.

به طور کلی در شرایط کنونی، میزان اعتماد مردم آمریکا به مقامات دولتی که حتی با رأی مردمی روی کار آمده اند پایین تر از هر گروه دیگری است و بیشترین میزان اعتماد به نهادهای علمی و دانشمندان و نهادهای نظامی این کشور است.

بر اساس این گزارش، درست در زمانی که میزان اعتماد مردم جامعه آمریکا به نهادهای دولتی در این کشور به شدت کاهش یافته بود، افزایش قابل توجهی در گرایش به شبکه های اجتماعی و کسب وکارهای الکترونیکی رخ داده است. سهم کسب وکارهای الکترونیکی از بازار خرده فروشی آمریکا از 5.1 درصد در سال 2007 میلادی به 14.3 درصد در سال 2018 میلادی افزایش یافته است.

از سوی دیگر، میزان کاربران شبکه اجتماعی فیسبوک در آمریکا در سال 2004 از یک میلیون نفر به 2.2 میلیون کاربر در سال 2018 میلادی رسیده است و مجموع ساعات استفاده از شبکه های اجتماعی در میان مردم آمریکا از 2.7 ساعت در روز در سال 2008 میلادی به 6.5 ساعت در روز در سال 2018 میلادی رسیده است. و نکته جالب در این اتفاق این است که بیشتر زمان سپری شده کاربران آمریکایی در شبکه های اجتماعی در ارتباط با کاربران کاملا بیگانه و ناشناس است.

اما چه دلیلی برای این تناقض میان کاهش شدید اعتماد مردم آمریکا به نهادهای دولتی و همزمان افزایش اعتماد به شبکه های اجتماعی و کسب وکارهای الکترونیکی وجود دارد. اندیشکده امریکن اینترپرایز پاسخ این سوال را در خود این تناقض می بیند و معتقد است که این کاهش شدید اعتماد به نهادهای دولتی به واسطه احساساتی است که در هر برهه از زمان به دلیل وقایع روز از جمله جنگ ویتنام، قضیه واترگیت و رسوایی به بار آمده در دولت نیکسون و جنگ های عراق و افغانستان در میان مردم برانگیخته شده است و باعث شده تا ضمن ناامید شدن آنها به لحاظ سیاسی، توجه بیشتری به جنبه های اجتماعی و مالی جامعه که در حال پیشرفت در حوزه های الکترونیک بوده گردد.

علاوه براین، بیش از دو قرن پیش، آدام اسمیت به این نتیجه رسیده بود که هر چه درگیری مردم با مسئله و موضوعی بیشتر گردد، اعتماد و درک آنها از شرایط محیطی نیز افزایش می یابد. آنالیز های دقیق تر از رفتار مردم در جامعه آمریکا از این امر حکایت دارد که در شرایط فعلی موضوع اعتماد به دولت جزء کم اهمیت ترین مسائل زندگی مردم است که شاید بتوان این مسئله را ناشی از عملکرد دولتمردان آمریکایی تفسیر کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "اندیشکده، آمریکن اینترپرایز: دولت آمریکا و بحران عدم اعتماد عمومی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندیشکده، آمریکن اینترپرایز: دولت آمریکا و بحران عدم اعتماد عمومی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید