آنالیز دوربین هواوی Y9s

به گزارش وبلاگ بلاگ پو، هواوی Y9s یکی از میان رده های جدید بازار است. این گوشی ویژگی های مختلفی دارد، از جمله یک نمایشگر تمام صفحه که هیچ ناچ یا حفره ای ندارد و شرکت سازنده برای ممکن کردن آن، برای اولین بار در گوشی های خود، دوربین سلفی را به شکل پاپ آپ داخل بدنه قرار داده است. اما مهم ترین ویژگی که Y9s را از بقیه گوشی های سری Y هواوی متمایز می نماید دوربین اصلی 48 مگاپیکسلی دستگاه است. بر همین اساس تصمیم گرفتیم در مطلبی جدا از آنالیز محصول، به شکل خاص روی عملکرد دوربین Y9s تمرکز کنیم. برای مشاهده نمونه عکس های میان رده جدید هواوی با خبرنگاران مگ همراه شوید.

آنالیز دوربین هواوی Y9s

اما قبل از هرچیز ببینیم دوربین Y9s از نظر سخت افزاری چه ویژگی هایی دارد. دوربین اصلی 48 مگاپیکسلی است و لنز عریض با اف 1.8 دارد. حسگر این دوربین از نوع 1/2.0 اینچ در نظر گرفته شده و اندازه پیکسل های آن 0.8 میکرون است. این دوربین از سیستم تشخیص فاز برای فوکوس کردن استفاده می نماید. دوربین دوم 8 مگاپیکسلی است و با لنز فوق عریض و ضریب اف 2.4 عکاسی می نماید. دوربین سوم نیز 2 مگاپیکسلی و از نوع مدت پرواز است، یعنی تصویربرداری نمی نماید و برای تشخیص عمق کاربرد دارد.

آنالیز عملکرد دوربین Y9s را با یک تصویر آزمایشگاهی در شرایط ایده آل شروع می کنیم. در این حالت نور محیط کافی است، عمق و پرسپکتیو در تصویر وجود ندارد و کنتراست آنقدری نیست که متعادل کردن آن برای دوربین سخت باشد (مثلا موقع عکاسی از یک لامپ در محیط تاریک). طبعا Y9s به عنوان یک میان رده پریمیوم امروزی در چنین شرایطی به راحتی می تواند یک عکس خوب ثبت کند. جزئیات تصویر دوربین 48 مگاپیکسلی کافی و نوشته ها قابل خواندن هستند. البته در بعضی از تمبرها می بینیم که نوشته های ریزتر یا کمرنگ چندان خوانا نیستند، در حالی که از حسگر 48 مگاپیکسلی انتظار می رفت چنین نباشد.

مورد دیگری هم در قرقره و پارچه های رنگی وسط تصویر به چشم می خورد. در این بخش قرقره هایی و پارچه هایی که تیره هستند با جزئیات کامل ثبت شده اند اما آنهایی که روشن تر هستند جزئیات زیادی ندارند. این موضوع نشان می دهد که گوشی در تنظیم نوردهی به شکل بی نقص انجام نشده و در بخش های روشن، نور کمی بیش از اندازه ثبت شده است. بر همین اساس توصیه می کنیم موقع عکاسی خودتان با لمس بخش های روشن یا تیره تصویر، دقیقا همان نوردهی که مد نظر دارید را برای دستگاه معین کنید و تصمیم گیری در این مورد را به دوربین گوشی نسپارید.

گذشته از این دو نکته، مسئله قابل ذکر دیگری در نمونه عکس آزمایشگاهی دوربین Y9s به چشم نمی خورد و همه چیز قابل قبول است. اما در محیط عادی چطور؟

در این تصویر یک نما از محیط شهری با نور طبیعی و سایه روشن روبرو هستیم. در این حالت جزئیات قابل هستند و رنگ ها نزدیک به واقعیت ثبت شده اند، اما اگر به بخش های تیره دقت کنید، مثلا شاخ و برگ درختان جزئیات کمتری دارند که البته با توجه به میان رده بودن این محصول، ایراد چندان چشمگیری نیست. خصوصا که تصویر از فاصله دور ثبت شده تا حسابی دوربین گوشی را به چالش بکشیم.

البته سخت ترین چالش برای یک دوربین تصویربرداری در شب است، اما پیش از آن باید بدانید که هرچند دوربین Y9s در حقیقت 48 مگاپیکسلی است، اما به شکل پیش فرض مثل بیشتر گوشی های امروزی هر 4 پیکسل را یک پیکسل بزرگ در نظر می گیرد و عکس های 12 مگاپیکسلی تحویل شما می دهد که کیفیت بالاتری دارند. اگر بخواهید می توانید تنظیمات دستگاه را تغییر دهید تا عکس های 48 مگاپیکسلی بگیرد، اما این موضوع تا حدی کیفیت را کاهش می دهد و شرکت سازنده هم چنین کاری را توصیه نمی نماید. برای درک این تفاوت، یک عکس 48 مگاپیکسلی ثبت شده با دوربین Y9s را با یک عکس ثبت شده توسط گوشی Y9 Prime 2019 مقایسه می کنیم که محصول دومی حسگری 16 مگاپیکسلی دارد.

در این تصویر می بینیم که خروجی دوربین 16 مگاپیکسلی Y9 Prime 2019 از دوربین Y9s در حالت 48 مگاپیکسلی رنگ و لعاب دلپذیرتری دارد. در نتیجه بهتر است از حالت پیش فرض دوربین را تغییر ندهید و روی همان رزولوشن 12 مگاپیکسل تصویربرداری کنید.

اما پیکسل بزرگتر به معنای جذب نور بیشتر است و این موضوع بیشتر از هرچیز موقع عکاسی در نور کم به کار می آید.

در این حالت با تصویری روبرو می شیم که هرچند کاملا بد نیست اما عالی هم نیست. به دلیل وجود کنتراست زیاد در تصویر، بخش های تیره بیش از حد تیره و بخش های روشن بیش از حد روشن ثبت شده اند و این موضوع با توجه به میان رده بودن گوشی تعجبی ندارد، اما فعال کردن حالت شب به شکل کاملا محسوسی همه چیز را بهتر می نماید.

حالا بخش های تیره جزئیات بسیار بیشتری دارند، میزان روشنایی بخش های روشن تعدیل شده و از همه مهم تر اینکه عکس رنگ و روی زنده تری پیدا نموده است. به عنوان نمونه رنگ سبز چمن ها و رنگ های غروب تهران را در دو تصویر بالا مقایسه کنید.

هرچند رزولوشن بالا به تنهایی نمی تواند کیفیت عکس ها را بهبود دهد، اما قطعا موقع زوم کردن به کار می آید.

تصویر بالا با حداکثر بزرگنمایی ثبت شده است و جزئیات کاملا در سطح قابل قبولی قرار دارند، موضوعی که نقطه قوت این حسگر 48 مگاپیکسلی به حساب می آید.

تا اینجا دیدیم که دوربین Y9s با توجه به سطح قیمت خود از نظر کیفیت تصویر نمره قبولی را دریافت می نماید، اما این محصول در کنار کیفیت مناسب عکاسی امکانات متنوعی نیز در این حوزه داراست. با استفاده از دوربین این میان رده می توانید عکس هایی بگیرید که زمینه سوژه در آنها محو است و این کار به لطف وجود دوربین مدت پرواز 2 مگاپیکسلی به خوبی انجام می گردد.

در این تصویر در ضمن با رنگ های کمی اشباع تر از واقعیت روبرو هستیم. در حقیقت سیستم هوش مصنوعی دوربین گوشی همه چیز را زیر نظر دارد و اگر شرایط را مناسب ببیند، تصویر خروجی را با چنین تغییراتی بهبود می دهد. اما اگر می خواهید تصاویر به واقعیت نزدیک تر باشند یا اینکه خودتان بعدا آنها را به سلیقه خودتان ویرایش کنید، می توانید قابلیت هوش مصنوعی دوربین را خاموش نگهدارید.

تا اینجا در خصوص عملکرد دوربین اصلی و دوربین مدت پرواز صحبت کردیم. اما یک دوربین سوم هم وجود دارد که 8 مگاپیکسلی است و عکسهای 120 درجه ای می گیرد، یعنی حدود 50 درجه بیشتر از دوربین اصلی دستگاه و چیزی که معمول است را در یک تصویر جای می دهد.

البته طبعا در خروجی این دوربین با اعوجاج بیشتری روبرو هستیم خصوصا در گوشه های تصویر. کیفیت عکس نیز نسبت به دوربین اصلی پایین تر است اما هر دو مورد کمابیش در تمام گوشی ها حتی پرچمداران امروزی هم به همین شکل است.

در نهایت به دوربین سلفی 16 مگاپیکسلی در Y9s می رسیم که به شکل پاپ آپ از بدنه خارج می گردد. این دوربین به راحتی می تواند رضایت شما را جلب کند، چه از نظر کیفیت و چه از نظر امکاناتی که دارد. این دوربین به شکل اتوماتیک صورت شما را روتوش می نماید. البته میزان روتوش را خودتان انتخاب می کنید که بین 1 تا 10 چقدر باشد. اگر در روتوش زیاده روی کنید تصویر به شدت مصنوعی می گردد، اما جایی نزدیک به 5 می تواند عدد مناسبی باشد.

همچنین اگر بخواهید می توانید زمینه سلفی را هم محو کنید. البته دوربین جلو بر خلاف دوربین پشت بدنه این کار را به شکل نرم افزاری انجام می دهد، در نتیجه دقت پایین تری دارد و ممکن است گاهی گوشه های صورت شما را به درستی تشخیص ندهد.

در این گوشی امکان شبیه سازی نور استودیویی نیز وجود دارد، اما اگر نمونه تصویر زیر را مشاهده کنید می بینید که بهتر است به کلی فراموش کنید Y9s چنین قابلیتی دارد!

هرچند دوربین Y9s در حوزه عکاسی عملکرد خوبی از خود به نمایش گذاشته است، اما در حوزه فیلمبرداری مثل بسیاری از میان رده های دیگر حرف زیادی برای گفتن ندارد. ویدیوها دارای جزئیات کافی نیستند و لرزش تصویر هم به دلیل عدم وجود لرزشگیر قابل توجه است.

همین موضوع در خصوص ویدیوهای فوق آهسته Y9s هم صدق می نماید. هرچند میان رده هواوی می تواند ویدیوهای فوق آهسته ضبط کند، اما به دلیل فقدان ویژگی هایی مثل حافظه رم کافی و سرعت پردازش در سطح یک پرچمدار، میزان جزئیات و کیفیت ویدیوهای فوق آهسته نیز با دوربین های پرچمدار قابل مقایسه نیست.

اما بقیه حالت های تصویربرداری به خوبی کار می نمایند و همان چیزی که ازشان انتظار دارید را در اختیار شما قرار می دهند، مواردی مثل تغییر نقطه فوکوس، نقاشی با نور و تنظیمات دستی برای کسانی که می خواهند بیشترین کنترل را موقع عکاسی در اختیار داشته باشند. در گالری زیر می توانید نمونه های بیشتری از دوربین Y9s را مشاهده کنید و با عملکرد و کیفیت دوربین این گوشی بیشتر آشنا شوید.

همچنین در صورتی که می خواهید با بقیه ویژگی های Y9s آشنا شوید می توانید ویدیوی آنالیز میان رده جدید هواوی را با استفاده از لینک زیر تماشا کنید.

آنالیز ویدیویی هواوی Y9s

منبع: دیجیکالا مگ

به "آنالیز دوربین هواوی Y9s" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز دوربین هواوی Y9s"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید