سفر اولین فضانورد زن به ماه تا 2024

به گزارش وبلاگ بلاگ پو، در زمان انجام این مصاحبه، 12 فضانورد فعال زن وجود داشت. از آن موقع 5 فضانورد زن دیگر که اوایل سال جاری دوره های آموزشی خود در ناسا را به خاتمه رساندند، به آن ها پیوستند.

سفر اولین فضانورد زن به ماه تا 2024

ناسا قصد بازگشت به ماه را دارد، این بار، اما می خواهد آنجا بماند

آژانس فضایی آمریکا (ناسا) به طور رسمی از طرح 28 میلیارد دلاری خود برای بازگشت به ماه تا سال 2024 خبر داده است. ناسا میخواهد به عنوان بخشی از پروژه خود به نام آرتمیس، برای نخستین بار بعد از آخرین فرود انسان به ماه در 1972، یک فضانورد زن و یک فضانورد مرد را به سطح ماه بفرستد.

اما برنامه زمانی ناسا برای اجرای این طرح به تصمیم کنگره مبنی بر اختصاص بودجه 3/2 میلیارد دلاری برای ساخت سیستم فرود بستگی دارد.

فضانوردان سوار بر کپسولی به نام اوریون که شبیه سفینه آپولو است و توسط موشک پرقدرت سامانه پرتاب فضایی (اس ال اس) پرتاب خواهد شد، به ماه سفر خواهند کرد.

جیم برایدنستاین، مدیر ناسا چند روز پیش گفت: 28 میلیارد دلار، هزینه های چهار سال آینده پروژه آرتمیس برای فرود به ماه را در برمی گیرد. این هزینه ها شامل بودجه اس ال اس، بودجه اوریون، سیستم فرود انسان بر ماه و البته لباس های فضانوردان می گردد که همگی بخشی از پروژه آرتمیس هستند.

او همچنین شرح داد: درخواست بودجه ای که در حال حاضر در مجلس نمایندگان و سنا مطرح نموده ایم، به هزینه 3/2 میلیارد دلاری برای ساخت سیستم فرود انسان مربوط می گردد. دسترسی به این 3/2 میلیارد دلار برای ما اهمیتی حیاتی دارد.

آرتمیس: به سوی ماه و فراتر از آن

مجلس نمایندگان آمریکا لایحه اختصاص 600 میلیون دلار بودجه برای ساخت این فرودگر را به تصویب رسانده است. اما ناسا برای ساخت ماه نشین خود به طور کامل به بودجه بیشتری احتیاج دارد.

برایدنستاین گفت: می خواهم شفاف حرف بزنم. بی نهایت سپاس گذاریم که نمایندگان هر دو دو حزب در مجلس نمایندگان تخصیص بودجه برای ساخت سیستم فرود انسان را امری مهم تلقی نموده اند- در نظر دریافت بودجه 600 میلیون دلاری خود نشان از این مساله دارد. اما واقعیت این است که ما کل 3/2 میلیارد دلار را می خواهیم.

فضانوردان با فضاپیمایی به نام اوریون به ماه سفر خواهند کرد

برایدنستاین ژوییه 2019 در مصاحبه با سی ان ان در رابطه با ویژگی های اولین فضانورد زنی که قرار است در 2024 به ماه قدم بگذارد، حرف زد: او کسی خواهد بود که آزمایش اش را پس داده و به فضا پرواز نموده باشد. کسی که تجربه حضور در ایستگاه فضایی بین المللی را دارد. به گفته او این فضانورد باید دوره آموزشی فضانوردی را تکمیل نموده باشند.

در زمان انجام این مصاحبه، 12 فضانورد فعال زن وجود داشت. از آن موقع 5 فضانورد زن دیگر که اوایل سال جاری دوره های آموزشی خود در ناسا را به انتها رساندند، به آن ها پیوستند. اما هنوز معین نیست که آیا این فضانوردان جدید می توانند تا زمان اولین ماموریت فرود به ماه در 2024، به موقع تمام شرایط لازم را کسب نمایند.

مدیر ناسا در پاسخ به سوالی در رابطه با زمانبندی انتخاب سرنشینان آرتمیس گفت: امیدوار است بتوانند دو سال پیش از اولین ماموریت تیمی از فضانوردان را برگزینند. او گفت: به نظرم مهم است که انتخاب تیم آرتمیس را هر چه زودتر آغاز کنیم … در وهله اول به این دلیل که فکر می کنم برایمان مثل یک منبع الهام خواهد بود.

در جدیدترین گروه فارغ التحصیلان فضانوردی 6 زن حضور دارند؛ 5 نفر از ناسا هستند و یک نفر دیگر در آژانس فضایی کانادا آموزش دیده است

کاخ سفید میخواهد با اعزام دوباره فضانوردان به ماه، به رهبری آمریکا در فضا حیاتی تازه ببخشد. آن ها علاوه بر این قصد استخراج ذخایر آب یخ زده در قطب جنوب ماه را هم دارند. از این ذخایر می توان برای فراوری سوخت موشک روی ماه استفاده کرد که هم در مقایسه با حمل سوخت از زمین ارزان تر است و هم می تواند آغازی برای استفاده از منابع مالی ماه باشد.

اما مایک پنس، معاون رییس جمهوری آمریکا نسبت به جاه طلبی های فضایی چین ابراز نگرانی نموده است. این ابرقدرت شرق آسیا در ژانویه 2019 به اولین کشوری تبدیل شد که یک سطح نورد رباتیک را در سمت پنهان ماه فرود آورد. این کشور در حال حاضر خود را برای اولین ماموریت انتقال نمونه های خاک کره ماه به آزمایشگاه های روی زمین آماده می نماید.

چین در حال ساخت نسل جدیدی از فضاپیما ها است که می تواند تا مقاصدی در عمق فضا از جمله ماه پرواز کند. هر چند این کشور برای رسیدن به هدف خود تا 2024 مهلت مشخص ننموده، اما می تواند طی دهه حاضر به پیشرفت های قابل ملاحظه ای دست یابد.

طبق اسناد جدید ناسا، فاز یک برنامه فضایی آمریکا شامل فرستادن یک فضاپیمای آزمایشی بدون سرنشین برای گشت زدن دور ماه است. طرحی به نام آرتمیس-1 که قرار است در پاییز 2021 انجام گردد. کتی لودرز، رییس پرواز های فضایی با سرنشین ناسا گفت: پروژه آرتمیس-1 حدود یک ماه طول خواهد کشید و هدف از انجام آن آزمایش همه سیستم های کلیدی است.

او گفت: این پرواز آزمایشی، خطر های آرتمیس-2 را کاهش خواهد داد. در آرتمیس-2 همان سفر قبلی به ماه تکرار می گردد، اما این بار با سرنشین.

موشک اس ال اس قرار است اولین پرواز خود را سال آینده انجام دهد

یک آزمایش تازه هم به ماموریت اضافه شده که شامل عملیات پهلوگیری آزمایشی است. طی این عملیات فضانوردان بعد از مرحله جدا شدن اوریون از بخش فوقانی موشک اس ال اس - که با نام پیشرانه برودتی موقت شناخته می گردد- موقع نزدیک شدن و فاصله دریافت از این سامانه، فضاپیما را به طور دستی راهنمایی می نمایند.

در این آزمایش قابلیت های راهنماییی اوروین محک می خورد، همین طور نحوه عملکرد سخت افزار ها ونرم افزار های این فضاپیما. آرتمیس-3 اولین ماموریت اعزام فضانوردان به ماه بعد از حدود 48 سال خواهد بود. آخرین سفر انسان به ماه سال 1972 توسط فضاپیمای آپولو 17 انجام شد.

ناسا برای طراحی فرودگری که فضانوردان را به ماه خواهد برد، 763 میلیون پوند به چندین شرکت پرداخت نموده است. طرح بعدی ناسا برای اواخر این دهه، ساخت پایگاهی به نام اردوگاه آرتمیس بر سطح ماه است. پایگاهی که زیرساخت های لازم برای اکتشافات طولانی مدت در ماه را داشته باشد.

در مقایسه با طرح آرتمیس، پروژه آپولو که در دهه های 1960 و 1970 انجام شد به نرخ امروز 250 میلیارد دلار خرج برمی داشت. البته هزینه 28 میلیارد دلاری این طرح تازه، پول هایی که صرف ساخت فضاپیمای اوریون و موشک سامانه پرتاب فضایی شده را در برنمی گیرد.

منبع: فرادید

به "سفر اولین فضانورد زن به ماه تا 2024" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر اولین فضانورد زن به ماه تا 2024"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید