میرسلیم: عدم نظارت بر رفتار نمایندگان به کارآمدی مجلس دهم لطمه زد

به گزارش وبلاگ بلاگ پو، یک منتخب مردم تهران در انتخابات مجلس توضیح داد: فرآیند انتخاب هیئت رئیسه مجلس یازدهم نباید به وحدت نمایندگان آسیب بزند.

میرسلیم: عدم نظارت بر رفتار نمایندگان به کارآمدی مجلس دهم لطمه زد

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ بلاگ پو، سیدمصطفی میرسلیم در مصاحبه با روزنامه فرهیختگان، درباره صندلی مجلس و هیئت رئیسه آن گفت: مجلس با اختیاراتی که دارد، از برترین صندلی در کشور برخوردار است و وظیفه نمایندگان بسیار مهم و سنگین است. هیات رئیسه را نمایندگان انتخاب می نمایند تا راه خدمت به مردم را برای نمایندگان هموار نمایند. رئیس مجلس نیز هماهنگ نماینده هیئت رئیسه و اداره نماینده جلسات صحن مجلس و خادم مجموع نمایندگان است. طبیعی است نمایندگان کسانی را انتخاب می نمایند که بهتر بتوانند این خدمات را ارائه دهند، نه اینکه به ویژه برای اشخاص نماینده خاصه خرجی نمایند و این مستلزم شناخت نمایندگان از سوابق افراد و قابلیت های آنان برای چنین خدمتگزاری صادقانه ای است. پس انتخاب شایسته سالارانه هیئت رئیسه یاری اساسی به مدیریت درست مجلس و در نتیجه ارائه خدمت دقیق نمایندگان به مردم می گردد. بدانیم که واقعا مجلس در راس امور است؛ اگر عملکرد مجلس درست باشد، کشور پیشرفت می نماید و اگر در فرایند فعالیت های مجلس تباهی رخ دهد، به بروز فساد در کشور می انجامد. البته در شرایط کنونی فرآیند انتخاب هیئت رئیسه نباید به وحدت نمایندگان صدمه بزند و این راهی جز تن دادن به معیار های شایسته سالاری ندارد و الحمدلله افراد شایسته به اندازه لازم میان منتخبان یافت می شوند.

وی درباره مسائل مجلس دهم گفت: متاسفانه به کارآمدی مجلس در سال های اخیر لطمه وارد آمده و انحرافاتی به تدریج اتفاق افتاده و در اثر عدم نظارت کافی بر رفتار نمایندگان آن انحرافات تشدید شده است. ابزار های قانونی مجلس بسیار قوی و مناسبند، ولی از آن ها نباید برای منافع شخصی یا گروهی استفاده گردد. اگر در مجلس روش زدوبند با مجریان دولتی رواج پیدا کند، نمی توان توقع داشت که نظارت بر دولت به خوبی انجام گیرد و این مصیبتی است که اتفاق افتاده و باید ان شاءالله مجلس یازدهم چاره جویی کند و الا گام دوم انقلاب ابتر می ماند.

میرسلیم گفت: قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان مصوب 1391 است، ولی عملکرد آن بسیار ضعیف بوده و نتیجه همان شد که شورای محترم نگهبان در سال 98 صلاحیت ده ها نماینده را رد کرد و یکی از نمایندگان بر اثر جرم ارتکابی به زندان افتاد. اگر هیئت نظارت جدی و دقیق و غیرجانبدارانه کار می کرد، به چنین نتیجه افتضاحی منجر نمی شد. پس باید افرادی در آن هیئت انتخاب شوند که ضمن اعتقاد به ضرورت اجرای دقیق قانون، از جانبداری به نفع نمایندگان خاطی برحذر بمانند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "میرسلیم: عدم نظارت بر رفتار نمایندگان به کارآمدی مجلس دهم لطمه زد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میرسلیم: عدم نظارت بر رفتار نمایندگان به کارآمدی مجلس دهم لطمه زد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید